KİTAP

İlk Türkçe Macera Romanı “Sergüzeşt-i Kalyopi” İlk Kez Günümüz Türkçesinde!

Tanzimat Fermanı’yla birlikte yüzünü Batı’ya dönen Modern Türk Edebiyatı’nın bol sürprizli erken dönem örnekleri bugünün okuruyla buluşmaya devam ediyor!
T. Abdi’nin yazdığı “Sergüzeşt-i Kalyopi”, Merve Köken’in Latin harflerine çevirisi ve Bilge Kösebalaban’ın sadeleştirmesiyle Karakarga Yayınları’nın Kayıp Kitaplar Kütüphanesi serisindeki yerini aldı.

Hakkında yapılmış çalışmalar olsa da okurla ilk kez buluşacak olan “Sergüzeşt-i Kalyopi”, bazı kabulleri de sarsıyor: T. Abdi‘nin eseri, ilk yerli roman kabul edilen “Taaşuk-ı Talat ve Fıtnat”tan iki, ilk macera romanı kabul edilen “Hasan Mellah”tan ise bir yıl önce basılmış.

Baş karakteri bir Rum kızı olan Kalyopi’nin 1400’lerin İstanbul’undan yabancı ülkelere, açık denizlere, egzotik adalara uzanan macerası, kendi zamanını aşıp bugünün okurunu da yakalayacak.

Daha önce yine Kayıp Kitaplar Kütüphanesi için İskender Fahrettin Sertelli‘nin “Makineli Kafanın Hikâyesi” ve Osman Nuri Eralp‘in “Başka Dünyalarda Canlı Mahlûkat Var mıdır?” eserlerini hazırlayan Merve Köken ve Bilge Kösebalaban‘ın yeni çalışması “Sergüzeşt-i Kalyopi” okurlara eğlenceli ve lezzetli bir deneyim, edebiyat araştırmalarına ise özgün bir katkı sunuyor.

Eser Adı: Sergüzeşt-i Kalyopi
Yazar Adı : T. Abdi
Çeviri: Merve Köken
Yayınevi : Karakarga Yayınları
Türü : Roman
Sayfa Sayısı: 240
Fiyat:

Bu kitapçık daha önce duyulmamış olaylar ve aklı hayrete düşüren manzaralar ile dolu olup sıralı on bir fasikülden oluşmakta ve ertelenmeksizin her hafta birer fasikülü basılıp yayımlanmaktadır.
-T. Abdi, 1873

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı