YENİ ÇIKAN ALBÜMLER

KKTC’li İpek Amber’den ‘Sen Mi Yarattın?’

Kıbrıs’ta doğup büyüyen ve sanat çalışmalarıyla bilinen  İpek Amber, ilk single çalışması ile müzikseverlere merhaba diyor.

Lefkoşa’da doğup Gazimağusa’da büyüyen, eğitimini, hayatını adadığı müzik üzerine yapan genç ve başarılı solist İpek Amber, söz ve müziği Mustafa Kemal Çelik’e, düzenlemesi Ziya Başkal’a ait olan ‘Sen Mi Yarattın? adlı şarkıyla müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Arpej Müzik etiketiyle dijital platformlarda yerini alan single çalışmasının klibini, eserin sahibi yönetmen Mustafa Kemal Çelik çekti. 

Solo müzik çalışmalarının yanı sıra, diğer yandan müzik öğretmenliğine de devam eden İpek Amber, önceden Kıbrıs’ta çocuklar için müzik projeleri de hayata geçirdi, çocuk şarkıları besteledi ve müziğin eğitim ayağıyla ilgili daha birçok etkinlik içinde yer aldı. Kıbrıs’ta yayın yapan televizyon kanallarından BRTK ve Kanal T de programlar da yapmış olan Amber şu sıra solo eserler üretme çalışmalarına devam ediyor.

KIBRIS’TAN BİR MERHABA “MÜZİĞİN SINIRI YOK”

9 yaşında piyano çalmaya başlayan ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Bölümü’nden mezun olan, müzik öğretmenliğinin dışında sahne çalışmalarıyla da Kıbrıs’ta tanınan yorumcu İpek Amber ilk single çalışması için: “Yıllardır yapmak istediğim çalışmayı gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyim. Müziğimin herkese ulaşması, beğenilmesi dileğim. Müziğin sınırı yok; müzik, insanları buluşturan, iyileştiren, geliştiren evrensel bir deneyimdir diyebilirim.” Dedi.

Kendi bestelediği ve seslendirdiği “Sessiz Gidiş” adlı şarkıyla KKTC’de katıldığı şarkı yarışmasında birincilik ödülü alan ve bu şarkıyla ülkesini 3. Türkvizyon Şarkı Yarışması’nda temsil eden İpek Amber, oyunculuğa da devam etmiş ve bir çok tiyatro oyunuyla KKTC’nin ilk uzun metrajlı filmi Anahtar’da da rol almıştır.

Yeni teklisi ‘Sen Mi Yarattın?’la adından çokça söz ettirecek olan başarılı sanatçı İpek Amber sanatla üretmeye devam ediyor.  

KLİBİ YOUTUBE NETD MÜZİK KANALINDA YAYINDA:

 

İPEK AMBER BİYOGRAFİ

2 Ağustos 1983’te Lefkoşa’da doğdu. İlk öğretim ve liseyi Kıbrıs’ta tamamladı. Üniversite’yi Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik bölümünde okudu. Küçük yaşlarda sanata olan ilgisi ile  piyano ve resim dersleri aldı.  Okul yıllarında okul orkestrasında solistlik yaptı, tiyatro oyunlarında rol aldı.

Yüksek öğrenimini birincilikle kazandığı Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Müzik Bölümünde yaptı.  Şan dersleri aldı, piyano ana sanat dalından mezun oldu. 

2005 yılında Müzik Bölümünden mezun olan İpek Amber daha sonra DAÜ – Orta Öğretim Alan Öğretmenliği alanında yüksek lisans yaptı.

2007 yılından beri müzik öğretmenliği yapan İpek Amber öğretmenliğinin dışında Kıbrıs’ta Çocuklar için müzik projeleri hayata geçirdi, televizyon programları yaptı, çocuk şarkıları besteledi.  Milli günlerde okul korolarının seslendirilmesi için şarkı ve marşlar besteleyen İpek Amber’in eserleri KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı onayı ile okullarda halen okutulmaktadır.

Seslendirdiği şarkılarla katıldığı müzik yarışmalarında çeşitli ödüller alan İpek Amber , okul yıllarında sonrada oyunculuğunu da devam ettirip, oyunculuk eğitimleri alarak bir çok tiyatro oyununda ve 2012 yılında  KKTC’nin ilk uzun metrajlı fimi olan “Anahtar” filminde rol aldı.

2013 – 2018 yılları arasında Kıbrıs’ta yayın yapan televizyon kanallarından  BRTK ve Kanal T’de programlar yaptı ve sundu.

Uzun yıllar Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği Otello Çok Sesli Korosu ve KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Devlet Senfoni Orkastra ve Korosu’nda koristlik yaptı.

10 – 16 Mayıs 2015 tarihleri arasında Kırgızistan’ın Bişkek şehrinde gerçekleştirilen Kıbrıs Türk Kültür Haftası etkinlikleri çerçevesinde KKTC Kültür Dairesi Müdürlüğü tarafındandan görevlendirilerek Bişkek’te konserler verdi.

2015 yılında kendi bestelediği ve seslendirdiği “Sessiz Gidiş” adlı şarkıyla KKTC’de katıldığı şarkı yarışmasında birincilik ödülü alarak bu şarkıyla ülkesini 3. Türkvizyon Şarkı Yarışması’nda temsil etti. O yıldan beridir aktif olarak müzisyenlik yapan İpek Amber  bir çok reklam jingle’ı da seslendirdi.

2019 Yılında Havadis Gazetesinin düzenlediği “Yılın Başarı Ödülleri” yarışmasında Başarı ödülüne layık görüldü.

2021 Şubat ayında Girne Evkaf İyilik Gönüllüleri’nin yapımcılığını üstlendiği ırkçılığa dur de mesajını veren “Sen De Dur De” adlı şarkıyı Kıbrıslı sanatçı arkadaşları ile birlikte seslendirdi. 

2021 Nisan ayında ise Şair ve eğitimci Şirin Zafer Yıldızı’nın şiirlerinden bestelenen şarkılardan oluşan “Kıbrıs Şarkıları” albümünde Zaferyıldızı’nın  “Su Gibi Barış Ol” adlı şiirini besteleyen İpek Amber, albümde bestesini kendisi yorumlayarak yer aldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu