KİTAP

Kütüphaneye 25 yıl sonra iade edilen kitap!

Ödünç kitaplar, kütüphaneye 25 yıl sonra iade edildi; ‘gecikme cezası 1500 dolar’

İngiltere’de bir kolejin kütüphanesinden ödünç alınan iki kitap, gizemli bir şekilde yaklaşık 25 yıl sonra iade edildi. Kitapların gecikme cezasının ise 912,50 İngiliz Sterlini (yaklaşık 1450 dolar) olduğu açıklandı.

 

İngiltere’nin East Yorkshire bölgesinden East Riding Koleji kütüphanesinden Haziran 1989’da yazar Thomas Hardy’nin “Far From The Madding Crowd” ve Laurie Lee’nin “Cider With Rosie” isimli kitapları ödünç alınmıştı. O dönem ismi Beverley College olan okulun kütüphanesinden kitapları ödünç alan öğrencinin ismi bilinmiyor.

 

Kitaplar yıllar sonra Londra’da yaşayan birisi tarafından anonim olarak kütüphaneye iade edildi. Kitapları iade eden kişinin kimliğini saklamasının sebebinin ise yaklaşık 1500 dolarlık gecikme cezasından kaçınmak olabileceği ifade edildi.

 

Kütüphanede, kitaplar ödünç alındıktan 5 ay sonra, Kasım 1989’dan bu yana çalışan Veronica Banks ise “Kitapların geç iade edildiğini görmüştük. Ancak bun bir rekor olmalı.” dedi. Gecikme cezasının silindiğini söyleyen Banks, “Açıkçası borcu belli bir süre önce silmişiz ve bunun için de 912,5 pound için kimsenin peşinden gitmemiz gerekmiyor.” ifadelerini kullandı.

 

Kütüphane görevlisi şöyle devam etti: “Kitapları geri aldığımıza memnun olduk. Gecikmenin arkasındaki hikayeyi öğrenmek çok ilginç olurdu. Ayrıca neden yıllar sonra iade edildi? Umarım kitaplar okunmuştu.”

(www.zirvehaberajansi.com)

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı