KİTAP

Özdemir İnce’den “Türk Aydınlanması ve Laiklik”

Özdemir İnce’nin, yakın tarihimize ve günümüze ilişkin toplumsal, sosyal, siyasi alanlarda bütünlenen ve 23 Nisan 2012 – 2 Haziran 2014 tarihleri arasında Aydınlık’ta yayınlanan yazılarından oluşan “Türk Aydınlanması ve Laiklik” kitabı Sia Kitap’tan çıktı.

Özdemir İnce, “Türk Aydınlanması ve Laiklik”in ilk bölümünde, Tanzimat’tan Birinci Meşrutiyet’e, İttihat Terakki’den Cumhuriyet’in ilanına ve Cumhuriyet Devrimleri’ne kadar aydınlanma mücadelesinin siyasi ve ideolojik temellerini inceliyor. İkinci bölümde ise aydınlanmanın temeli olarak laikliğe ve özellikle AKP döneminde Türk siyasetinin laiklik karşıtı faaliyetlerine ışık tutuyor. Laik Cumhuriyet’i İslamileştirme ve Cumhuriyet’i parçalamak fesadını ortaya koyuyor.

Türk aydınlanmasının öncülerinden Mahmut Esat Bozkurt’a göre: “Dinle devlet birbirinden ayırt edilmedikçe din devlete direktiflerini veriyor ve zalim hükümdarlarla onların tabilerinin elinde bir tahakküm vasıtası oluyordu. Hükümdarların ve onların hükümetlerinin en fena hareketleri dinle meşru gösteriliyordu.”

Hatta Mahmut Esat Bozkurt’un okuduğu Mecma ül-edeb adlı bir risaleye göre: “Padişah, halife zalim olsa da ona itaat gerekir. Çünkü her millet layık olduğu idareyi bulur kaidesi şeriatın esasıdır. Bunun aksine hareket edenler kâfir olurlar.”

Türk Aydınlanması

Yayınevi: Sia Kitap
Sayfa Sayısı :
432
İlk Baskı Yılı : 2020
Fiyat: 35 TL

Turhan Selçuk’un Çizgileriyle, Siyasetin Göbeğinde…

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı