KİTAP

Tarihin Pusulası!

Tarihe giden doğru adres, tarihi doğru anlamak isteyenler için, “Pusula” meraklılarıyla buluşuyor.

Haber: MELİKE BİRGÖLGE

Tarihçi, yazar Sinan Meydan’ın İnkılâp Kitabevi etiketiyle yayımlanan ve tam adı Yakın Tarih İçin Pusula olan yeni kitabı raflarda yerini aldı.

Belgelere dayalı tarihi gözler önüne serdiği Pusula, tarihçi, yazar Sinan Meydan’ın 18. çalışması.

Bugün Türkiye’de yakın tarihin, hiç olmadığı kadar çarpıtıldığını ve bu çarpık tarih üzerinden yeni bir geçmiş ve gelecek kurgulandığını ifade eden Meydan, böyle bir ortamda, yakın tarih konusunda yeterli bilgi ve birikime sahip olmayan kitlelerin yolunu kaybetmesinin hiç de zayıf bir olasılık olmadığına dikkat çekiyor. Özellikle genç kuşakların yakın tarihte kaybolmalarını engellemek; yalan, yanlış ve çarpıtma bombardımanı arasında güvenle yollarını bulmalarını sağlıyor.

Padişah Vahdettin’in, Atatürk’ü Samsun’a milli direniş başlatması için göndermediğinden Kurtuluş Savaşı’nın aslında bir Türk-İngiliz savaşı olduğuna, Lozan Antlaşması’nın bir hezimet değil, bir zafer olduğundan Ayasofya ve Atatürk konusundaki belgesel gerçeklere birçok önemli konuyu ele alan Pusula’da, ABD’deki ırkçılığın kısa tarihi de yer alıyor.

Cumhuriyet’in Başkentinin Talan Edilişinin Hikayesi: “Parsel Parsel”

 Her Yurttaşın Şaşmaz Pusulası Atatürk Olmalı!

Meydan, kitabını yazarken hissettiği duyguları ise şu sözlerle paylaşıyor: “Gururla ifade etmeliyim ki, Yakın Tarih İçin Pusula’yı yazarken ulusça sahip olduğumuz en doğru pusulanın Mustafa Kemal Atatürk olduğunu gördüm. Türkiye’nin bağımsızlığından, Türk ulusunun egemenliğinden ve çağdaşlığından, yurt ve dünya barışından yana olan her yurttaşın şaşmaz pusulası Atatürk olmalıdır.”

Yazarın geçtiğimiz yıllarda İnkılâp Kitabevi’nden çıkan Yüzyılın Kitabı, Yüzyılın Lideri, Atatürk Etkisi ve Yakın Tarihin Kitabı Hafıza serisinin 4. kitabı olan Pusula’nın kapak tasarımı, International Design Awards (IDA) yarışmasında Türkiye’yi temsil eden ve ödüller alan Berkcan Okar’ın imzasını taşıyor.

Sinan Meydan Kimdir?

Sinan Meydan

1975 yılında Artvin’de doğdu.
İlk ve ortaöğrenimini Artvin Şavşat’ta, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde tamamladı.
Cumhuriyet Tarihi ve Atatürk merkezli çalışmalarına devam etmektedir.
Sözcü gazetesinde yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu