KİTAP

Zürriyetten değil Zaruriyetten doğdu: “Filozof Fahri”

‘Gülmece’ye ilişkin analojinin kapsama alanını genişleten, oldukça farklı bir üslup, dil ve anlayış geliştiren Veysel Boğatepe, “Akıl Tamircisi” ile “Çam Deviren” adlı mizah kitaplarından sonra bu defa Akıl Tamircisi’nde yarattığı “Filozof Fahri” karakteriyle karşımızda…

Yaşama dair her konuyu akıl eleğinden geçiren Yazar Veysel Boğatepe‘nin ‘Filozof Fahri’ kitabı, Ulak Yayınlarından çıktı. Yazar kendine has ironik üslubuyla komik ile gülünç durumlar arasındaki o ince ayrıntıyı adeta dedektif gibi sorgulayarak makul ve mantıklı bir neden-sonuç ilişkisi kurmakla kalmıyor, doğruyu yüceltirken yanlışı da hedefine oturtarak sorguluyor. Gülümsetiyor fakat daha çok düşünmeye zorluyor.   

‘Filozof Fahri Yasaları’, Geçmiş Zaman Monologları’, ‘Kendini Yanıtlayan Sorular’, ‘Kıssadan Hisseli Yasalar’, ‘Giydirilmiş Aforizmalar’ gibi ilginç bölümlerden oluşan kitap, ‘Filozof Fahri’nin kavramları tekrar yorumladığı ‘Lugat Sözlüğü’ ile son buluyor.

Filozof Fahri’nin lugatında yeniden anlam kazanan bazı kavramlardan örnekler:
Beyin: Fikir üretme çiftliği
Cinsiyet: İnsanlara özgü temel ayrımcılık
Dürtü: Aklı iflas ettiren kontrolsüz güç
Döllenme: Dişil ile eril arasındaki ıslak imzalı anlaşma
Görgü: İlkel insana yapılan medeniyet makyajı
İnsan: Evrim teorisini bile tersine eviren organizma
İbadet: Korkunun eyleme dönüşmüş hali
Mazeret: Uydurmasyon, beyin masturbasyonu
Sözleşme: Tutarsızlıklar senedi
Yasa: Kişiye, zümreye göre işletilen kurallar bütünü

Yazar Veysel Boğatepe, yeni çıkan ‘Filozof Fahri’ kitabını 4 Kasım ve 12 Kasım 2017 tarihlerinde Doğu Kitabevi standında okurları için imzalayacak.

Bu kitaba kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/edebiyat/filozof-fahri-veysel-bogatepe/

Başa dön tuşu