KİTAP

Efe Elmastaş’tan “Samizdat Tarihi” Üzerine Fankit

“Şu Fanzin Meselesi” ve “Yayınevi Rüyası” isimli fankitleri ile tanınan Efe Elmastaş bu kez, “Samizdat Tarihi” isimli işi ile okurla buluşuyor.

Efe Elmastaş‘ın konuyu tarihsel süreçler üzerinden ele alarak, samizdat yazarlarını, o günün yönetim koşullarını ve Sovyetler’in edebiyata bakış açılarını anlattığı fankit, konuyu merak edenler için önemli bir yayın. Özellikle ülkemizde Samizdat hakkında yanlış bilinen noktalara da değinen Efe, günümüz Rusya’sındaki fanzin ve samizdat algısına da yer veriyor.

Özgür yayıncılık denildiğinde ilk akla gelen türlerden biri de Samizdat olarak bilinen Rusya’daki yeraltı yayınlarıdır. Sovyet Devrimi sonrası 1940 yıllarında bir yayın türü olarak tarih sahnesindeki yerini almaya başlayan samizdat; baskıcı yönetim süreçlerinde çeşitli örgütlenmelerle sesini halka ulaştırmıştır. Zor şartlar altında üretilen ve okuyucuları aracılıyla dağılan bu yayım çabası, kuşkusuz ülkemizdeki birçok fanzinin ve yeraltı yayıncılığıyla uğraşan kişinin öykündüğü bir durum olmuştur. Fakat her nasılsa bu tarih, Türkiye’deki meraklıları tarafından pekte aydınlatılarak, başlı başına bir konu olarak incelenmemiştir.

“Samizdat Tarihi” fankit olması sebebiyle bir yayınevi olmaksızın, yazarın kendi imkânlarıyla çoğaltılmakta ve okurlara kâr amacı güdülmeden sunulmakta. Bu sebeple ister fanzinapartmani.com üzerinden “Samizdat Tarihi” fankitini indirebilir ve kendiniz çoğaltabilirsiniz ya da yazar ile bağlantıya geçerek fankiti edinebilirsiniz.

Fankit Nedir?

Fanatik ile Kitap kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen bir terimdir. Bağımsız, finansal kaynaklardan, profesyonel yayınevi algısından ve onun basım klişelerinden uzak, kâr amacı gütmeyen, kolayca basılıp gönüllü dağıtım kanalları aracılıyla dağıtılabilen kitaplar olarak tanımlayabiliriz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı