KİTAP

İlk Türkçe Gotik Roman Çıktı : “Canvermezler Tekkesi”

Kayıp Kitaplar Kütüphanesi’nin yeni üyesi, ilk Türkçe Gotik Roman raflarda!
Korku türünde yeni bir keşif!
Olağandışı, tedirgin edici ve gotik unsurlarla bezeli bir roman…

Kayıp Kitaplar Kütüphanesi yine ezberleri bozan bir kitap keşfi yapıyor. Selim Nüzhet Gerçek‘in yazdığı ve Merve Köken‘in dilimize çevirdiği Canvermezler Tekkesi” ilk kez Latin harfleriyle okurlarla buluşuyor. Selim Nüzhet Gerçek’in Claude Farrère’in La Maison Des Hommes Vivants eserinden uyarladığı bu eser, edebiyatımızın nereyse hiç anılmayan kayıp bir eseri.

Kendisinden evvel bu kadar net imgelerle korku romanı yazılmamış olan ve gotik unsurlar içeren ilk roman olmasıyla dikkat çeken Canvermezler Tekkesi” gerek mekân kullanımı gerek ele alınan konunun işlenişi gerekse yazarın üslubuyla korku türünde yeni bir keşif olarak karşımıza çıkıyor.

1913 yılında, Kilyos civarında bir eve yolu düşen Ali Nâil Bey’in, ev sahibi baba, oğul ve torun, üç yaşlı canvermezin sırlarına ortak oluşuyla gelişen olaylar okurlara tedirgin edici bir serüven sunuyor.

Daha önce yine Kayıp Kitaplar Kütüphanesi için İskender Fahrettin Sertelli’nin Makineli Kafanın Hikâyesi, Osman Nuri Eralp’in Başka Dünyalarda Canlı Mahlûkat Var mıdır? ve T. Abdi’nin Sergüzeşt-i Kalyopi eserlerini dilimize çeviren Merve Köken’in çevirdiği ve günümüz Türkçesine uyarladığı Canvermezler Tekkesi”, Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Eser Adı: Canvermezler Tekkesi
Yazar Adı : Selim Nüzhet Gerçek
Çeviri: Merve Köken
Yayınevi : Karakarga Yayınları
Türü : Roman
Sayfa Sayısı: 192

Evvela benim deli olmadığıma emin olmalısınız. Akıl sağlığım tamamen yerindedir. Hiçbir hastalığım yok ama ihtiyarım. Ah gücünü tüketmenin en üstünde olan bir ihtiyar, bütün ihtiyarların ihtiyarlığından daha fazla ihtiyar… Kaç yaşındayım? Seksen? Yüz? Yüz yirmi yaşında mıyım? Bunun aslını bilmiyorum. Bu husustaki hissimi aydınlatmaya yarayabilecek hiçbir şey yok. Ne yazılı bir vesika, ne hatıra, ne şahit! Çünkü ancak birkaç günden beri ihtiyarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu