KÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

Markopaşa Müzikali Kral ve Kraliçesi Seçildi! – Nasuh Bektaş yazdı…

Ankara Komedi Festivalinde halkın oylaması sonucu Markopaşa Müzikaliyle Nejla Uygur Kahkaha Kraliçesi, Süheyl-Behzat Uygur kardeşler Kahkaha Kralı seçildi.

Markopaşa Müzikali hikâyesi, dansları, kostümleri ve esprileri ile gerçekten bu ödülü hak ediyor. Markopaşa Müzikali’ni KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi’nde izledim, büyüleyici bir gösterim sundular. Nejla Hanımı da ayrıca performansından dolayı kutlamak gerekir.

Markopaşa Müzikali güldürmekle beraber düşündüren ve insan davranışlarını da sorgulatan bir oyun. Özellikle makam sevdası ile insanların kibirli hallerini alaycı bir dille eleştiriyor. İnsanların bize davranışları kadar kendi tutumlarımızın da davranışlarımıza etki ettiğini anlatan bir oyun. İnsanların rollerinin değişmesi ile farklı rollerde insan davranışlarını görüyoruz. Bu da empati yapabilmemizi sağlıyor. Oyun komedi gibi görünmekle birlikte insan davranışlarını güldürü, dans ile müzikal bir dil ile bize aktarıyor. Dolayısıyla hem eğlendirip, hem de düşündüren bir oyun.

Oyun sonunda Behzat Uygur kısa bir konuşma yaptı. Seyircilere çok teşekkür etti. Tiyatronun seyirci ile ayakta kalacağını söyledi. Halkımıza tiyatro salonlarını doldurmalarını söyledi. Yakında Avrupa’dan sonra Türkiye’de prömiyer yapacak “Süt Kardeşler” oyununun müjdesini verdi.

Nasuh Bektaş

“Marko Paşa Müzikali” Hakkında

Süheyl ve Behzat Uygur, Şahnaz Çakıralp, Uğur Babürhan, Leyla Yüngül, Önder Keskin, Burcu Afşin, Ömer Yılmaz ve uzun bir aradan sonra tekrar sahnede göreceğimiz Nejla Uygur rol alıyor. Müzikalin kostüm tasarımı Sadık Kızılağaç’a, besteleri Afife Jale ödülüne sahip Serpil Günseli’ye, şarkı sözleri, dekor tasarımı ve yönetmenliği Uğur Babürhan’a ait.

Türk tiyatrosunun komedi dalındaki en büyük ustalarından Nejat Uygur tarafından uzun yıllar başarıyla sahnelenen “Markopaşa” isimli oyun, günümüz yorumuyla Süheyl ve Behzat Uygur tiyatrosu tarafından, geleneksel Türk tiyatrosu ekolünde önemli bir yer teşkil eden operetlerinden bir örnek olarak sahnelenecek.

“Markopaşa”yı yıllar önce büyük usta Nejat Uygur’dan izlemiş, bugünde Süheyl ve Behzat Uygur’dan izlemek isteyecek farklı yaş gruplarından olan geniş bir seyirci yelpazesine sahip olan oyun, antrakt dâhil olmak üzere, toplam 120 dakika sürecek. Franz Von Schönthan ve Gustav Kadelburg tarafından yazılan oyun, Nejat Uygur tarafından Türkçe’ye ve geleneksel Türk tiyatrosuna uyarlandı. 15 farklı şarkıyla ve danslarla zenginleştirilerek tuluat ve modern tiyatronun harmanlandığı bir operet tadında seyirciye sunulacak.

IMG_8159_1575x1050
IMG_8118_1680x715

IMG_8143_1575x1050

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı