MODA & TASARIM

“MODA TASARIMINDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK” ATÖLYESİ SONA ERDİ!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali, “BİZ İNSAN MIYIZ? : TÜRÜMÜZÜN TASARIMI: 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığıyla, Beatriz Colomina ve Mark Wigley küratörlüğünde 22 Ekim-4 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

“MODA TASARIMINDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK”  ATÖLYESİ 23.İstanbul Tasarım Bienali kapsamında, H&M sponsorluğunda, İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü’nün değerli işbirliğiyle “Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik” başlıklı bir atölye yapıldı. Tekstil ve moda tasarımı eğitimi alan 19 genç tasarımcı ve öğrencinin alanlarında uzman isimlerle birlikte modanın sürdürülebilir ve çevre dostu olabileceğini geri dönüştürülebilir malzemeleri kullanarak tasarladıkları ürünlerle gösterdikleri atölye, 17-21 Haziran tarihleri arasında İMA, İstanbul Moda Akademisi’nde gerçekleştirildi.

Atölyenin ilk gününde H&M Küresel Malzeme İş Geliştirme Müdürü Hülya Sevindik Özyiğit, H&M’in “Conscious” başlığıyla üretilen sürdürülebilir moda ürünleri ile elyaf, denim iplik, organik kumaş gibi geri dönüştürülmüş malzemeler hakkında bilgi verdi.  Katılımcılar, ilk gün malzemeleri tanıyarak sürdürülebilir malzemelerle neler yapabileceklerini keşfettiler.

Sürdürülebilir tasarım projesi “Precious Trash” ile tanınan İsveçli tasarımcı Johanna Törnqvist, atölyenin ikinci ve üçüncü günlerinde çalışmanın yürütücülüğünü üstlendi. Katılımcılara projesini tanıtarak sürdürülebilir tasarım için kullanabilecekleri ambalaj atıkları, poşet, çöp torbası, meyve-sebze fileleri, kâğıt bardak, plastik atık, naylon paket ipi gibi geri dönüştürülebilir malzemelerin moda tasarımında nasıl kullanılabileceğini anlattı. Katılımcılar, atıkları geri dönüştürerek tasarımları oluşturmaya başladılar.

Atölyenin son iki gününde ise moda tasarımcısı ve Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) Başkanı Mehtap Elaidi, genç tasarımcılara yaratıcı fikirler verdi ve katılımcılarla deneyimlerini paylaştı. Atölye katılımcıları ütopik bir dünyada olduklarını hayal ederek ilham panoları hazırladı ve kurguladıkları hikâyeler üzerinden eskizlerini tamamlayarak tasarımlarını son hâline getirdi.

Tüm tasarımlar bir yerleştirmeye dönüştürülerek 3. İstanbul Tasarım Bienali süresince, 13 Ekim tarihinden itibaren ADAHAN Otel’de sergilenecek. Atölye çıktılarının; H&M Kreatif Danışmanı Ann Sofie Johansson, Föreningen Handarbetets Vänner – Zanaat Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Lotta Ahlvar, Glamour Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özge Sarıkadılar, İstanbul Moda Akademisi (IMA) Tasarım Eğitmeni Raf Stesmans, Kreatif Danışman – Moda Yazarı Ece Sükan, Moda Tasarımcısı Zeynep Tosun, Moda Yazarı -İletişim Danışmanı Barış Çakmakçı ve Moda Blogger’ı Billur Saatçi’den oluşan uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilmesinin ardından kazanan isim belirlenecek.

  1. İstanbul Tasarım Bienali

İKSV tarafından düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali, ENKA Vakfı ve VitrA eş sponsorluğunda
22 Ekim-4 Aralık 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bienal sergileri, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, DEPO ve Studio-X’te yer alacak.

  1. İstanbul Tasarım Bienali ile ilgili ayrıntılı bilgi için: bizinsanmiyiz.iksv.org
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı