KİTAP

Safa’dan Ferit Edgü’ye: “Sanat Kaç Para?”

Bu kitap “Üne ulaşma yolunda cavlağı çeken ressamların ruhuna atfen…” yazıldı!
Yeni zenginleşmiş küçük ve büyük burjuvalar için seri üretim yapmaya razı olmuş zanaatçılar… Okuması yazması olmayan eleştirmenler
Onların gerdekçisi galericiler ve cehaletlerini parayla örten koleksiyoncular…
İşte karşınızda Behçet Safa’nın hayatı boyunca kaçtığı Resimli Sanat Tiyatrosu ve kuklaları…

“Sanat Kaç Para?” Peyami Safa’nın hiç anlaşamadığı anarşist yeğeni ressam Behçet Safa’nın Ferit Edgü’ye gönderdiği mektuplardan oluşan bir manifesto. Safa ve Ferit Edgü arasındaki pek bilinmeyen derin dostluğun da belgesi niteliğinde olan kitap, Safa’nın deyimiyle, bir Commedia Tragedia.

Raskol’un Baltası editörü Burak Fidan, Safa’nın atölyesinde geçirdiği günlerin izlenimlerini kitabın sunusunda okurla paylaşıyor.

Kitapta yer alan resimler, Elba adasının Capoliveri köyünde, terk edilmiş rutubetli bir şarap mahzeninde, Portoferrario’nun iflas etmiş ton balığı fabrikasının 3,65 metrelik eski masasında elle yapılan çetrefil bir çoğaltma yöntemiyle gerçekleştirildi. Bu çalışmaya açlıktan ölmüş sanatçıların aziz hatırası için başlandı.

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/edebiyat/safadan-ferit-edguye-sanat-kac-para-behcet-safa/
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı