KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Arada’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Istanbul Concept Gallery organizasyonu ve Prof. Dr. Ergin Çavuşoğlu küratörlüğünde fotoğraf sanatçısı Saygun Dura’nın “Arada” isimli sergisi 22 Eylül akşamı Pera Palace Hotel’de, İstanbul sanat ve cemiyet hayatından çok sayıda ismin katılımı ile gerçekleşti.

'Arada' Sergisi Üzerine - Yeşer Yelmez yazdı...
Saygın Dura & Yeşer Yelmez @Uğur Bektaş

Fotoğraf sanatçısı Saygun Dura, reklam fotoğrafçılığı ile başlayan meslek hayatına daha sonra yaratıcı fotoğrafçılık alanında devam etti. Birçok üniversitede dersler ve seminerler veren sanatçı yurt içinde ve yurtdışında çok sayıda sergiye katılarak, müzelerde ve özel koleksiyonlarda eserleri ile yer aldı.

Van, 2018 Fine art print, 147 x 219, Ed. 2/6

Duran’ın “Arada” sergisi, uzun bir çalışma sonucunda gerçekleşti. Van Gölü’nün su altındaki zengin biyo çeşitliliğini 5 yıl süren araştırma aşaması ile gözlemlerini ve deneyimlerini objektifine yansıtarak hayata geçirdi.

Sergi bir göç hikayesini anlatıyor. Van Gölü’ne özgü uçan balık olarak da adlandırılan İnci Kefali’nin göç hikayesi ve tektonik değişimler sonucu oluşan eşsiz mercanlar serginin iki ana temasını oluşturmakta.

Dura’nın fotoğraflarında bir balık türünün yaşama ve neslini devam ettirme mücadelesine tanıklık ediyoruz.

Bir balığın kendini ve doğasını aşarak neslini devam ettirebilmek adına sınırlarını zorlayarak yaşadığı göçü anlatıyor. Bu yolculuğa yeni bir isim bulmak gerekirse “üreme göçü” olarak adlandırabiliriz.

Van, 2019 Fine art print, 75 x 110 cm, Ed. 2/6

Buradaki mücadele bana “Martı” Jonathan Livingston’un uçmak için sınırlarını zorlamasını anımsattı. Mücadelenin yarattığı gelişimin değişime öncülük ederek bir türün yaşamının içgüdüsel aktarımlarının ötesine geçmesi, nesilden nesle aktarılan genetik özelliklerin dışında, yaşamı anlamlı kılan vazgeçmeme azmidir. Bu vazgeçmeme olgusu inci kefalinin mücadelesine geniş bir perspektiften bakmamıza olanak sağlıyor.

İkinci durağımız olan mercanlar, Van Gölü’nün tektonik hareketleri sonucu oluşmuş olan mikrobiyalitleri. Boyları 40 metreye bulan mercanlar dünyadaki en büyük ve sayılı örnekler arasında yerini almakta.

Van, 2020 Fine art print, 75 x 110 cm, Ed. 2/6

Görüntülerde ki sinematografik etki ile mercanların sürrealist sanat eseri görüntüleri ve heykelsi yapıları karşısında etkileniyorsunuz. Adeta bilinmeyen bir antik şehrin dehlizlerinde kaybolmuşluk ve yalnızlık hissiyatını sorgulatıp, mateforik olarak içsel yolculuğa çıkarıyor.

Değerli sanatçı Saygun Dura’nın fotoğraflarına yansıyan görsellerinin ardında, kocaman kayda değer inci kefalinin yaşam ve canlılık mücadelesi ile mercanların yalnızlık ve ölüm sessizliğini çağrıştıran iki zıt tema tıpkı, tüm canlılardaki yaşam döngüsü doğum ve ölüm gerçekliğini anlatan hikayeleri ile bizleri kucaklıyor.

Sergi, Pera Palas Otel Galata fuaye alanında, pazartesi hariç 12:30/19:00 arasında 5 Kasım tarihine kadar izlenebilir.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni
www.yeserartdesign.com
@yeserartdesign.com

Bir Yorum

  1. Çok güzel bir anlatım ve yorum olmuş Yeşerciğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu