KİTAP

‘Türkiye Cumhuriyeti Kimsesizlerin Kimsesi Olmalıdır’

Hürriyet gazetesi muhabiri İsmail Saymaz, yeni kitabı ‘Kimsesizler Cumhuriyeti’nde tarikat ve cemaatlere terk edilen eğitim alanındaki ihmalleri, kamu görevlilerinin dinî gruplara yol vermesini ve nihayet yoksul aile çocuklarının dramını gözler önüne seriyor.

“Diyarbakır’ın Karaağaç Köyü Kuran Kursu’nda can veren altı çocuk; tarikat şeyhleri tarafından kutsanmış ‘imansız’ bir piyasanın ve bu kuralsız piyasada bozdurulmuş kör bir inancın kurbanlarıydı. Karaağaçlı çocukları; anayasasında yazıldığı üzere demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olması beklenen Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer kimsesizleri izledi: Konya Taşkent’te doğalgaz patlamasında yiten on sekiz ve Adana Aladağ’da köze dönmüş on iki kız çocuğu, Karaman’da tecavüze uğrayan on erkek çocuk, Kütahya’da bir kolunu kıyma makinesinde bırakan on iki yaşındaki Nurettin ve Adıyaman’da bir ortaokul pansiyonunda ırzına geçilen erkek çocuklar…”

12 Eylül’den itibaren uygulanmaya başlanıp AKP iktidarlarında tamamlanan neo-liberal ekonomik politikalar sonucu Türkiye’de yoksulluk ve yoksunluk, tarikat ve cemaatlerin istismar alanına dönüştü. Kimsesizler Cumhuriyeti, tarikatların “endişelerini” gidermek için kaçak eğitim kurumu açmanın ve bu kuruluşlarda çalışmanın suç olmaktan çıkarılmasının sonuçlarına ışık tutuyor. Ölen, sakat kalan, cinsel saldırılarla hayatları kararan bu çocukları kader kurbanı ilan eden zihniyetin somut suç ortaklığını gösteriyor.

Yeni çıkan kitabı ile ilgili Hürriyet Gazetesi’nden İpek İzci’ye verdiği röportajda İsmail Saymaz, ‘cinsel istismar, yurtlarda yaralanan veya yangın sonucu ölen çocuklar…’ hepsinin Süleymancılar diye anılan grubun yurtlarında yaşanmasının tesadüf olmadığını ve tarikat yurtlarının yüzde 90’ının Süleymancılara ait olduğunun altını çizdi. Milli Eğitim müdürlerinin fakir ailelerin çocuklarını tarikat yurtlarına yönlendirdiklerine de değinen Saymaz, başlarına bu tarz şeyler geldiğinde de şikayet etmelerini engellediklerini belirtti.

‘Kimsesizler Cumhuriyeti’, devletin vatandaşını nasıl tarikatların, dincilerin, şeyhlerin kucağına bıraktığını gözler önüne sererken, kitabını Türkiye’nin yoksul ve imkansız çocuklarına ithaf eden İsmail Saymaz kitapta şu mesajı veriyor:
‘Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün dediği gibi, “Şeyhler, dervişler, müritler mensuplar memleketi” değil, “kimsesizlerin kimsesi” olmalıdır.’

Başa dön tuşu