KİTAP

18. Ümit Kaftancıoğlu Ödülleri Sahiplerini Buldu

11 Nisan 1980’de öldürülen TRT İstanbul Radyosu Prodüktörü, Gazeteci Yazar Ümit Kaftancıoğlu adına Yalın Ses Yayınları tarafından düzenlenen 18. Öykü Yarışması Ödülleri, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma ve ödül töreni ile sahiplerini buldu. 

Başak İkiz’in sunduğu anma ve ödül törenin konuğu Gazeteci Ayşenur Aslan’dı. Ayrıca Belkıs Akkale de türküleri ile anma gecesine katkı sundu.

Ödül törenine, Ali Naki Kaftancıoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Mazlum Çimen, Bora Gezmiş, CHP Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Turan Aydoğan, Sibel ÖZDEMİR ve Ümit Kaftancıoğlu’nun sevenleri ve dostları katıldı.

Ümit Kaftancıoğlu Anma ve Ödül Töreni, Öztürk Tatar’ın açılış konuşması ile başladı. Anma gecesinde katledilen aydınlar ve gazeteciler unutulmadı. Öztürk Tatar, Ümit Kaftancıoğlu’nun hayat belgeselini sundu.

Ödül Jürisi adına, Adnan Özyalçıner ödüllerin veriliş gerekçesini açıkladı. Ödül ve anma gecesinin konuğu olan Ayşenur Aslan yaptığı konuşmada kaybettiğimiz aydın ve gazetecileri hatırlattı. Neredeyse her ay bir anma töreni oluyor diyen Arslan, kendi yakın arkadaşları olan, katledilen aydın ve gazeteciler üzerine yaşadıklarını aktardı. Katledilen yedi TİP’li öğrencinin arkadaşları olduğunu, muhabir olarak haberi duyduğunda yaşadıklarını anlattı. Tabancayı tutan eller değil asıl katilleri herkesin bildiğini söyledi.

Konuşmalar sonrası ödül törenine geçildi.

Adnan Özyalçıner, Mehmet Güler, Öner Yağcı, Zeynep Aliye, Feyza Akbulut Öner, Hakan Cucunel, Eşref Karadağ ve Öztürk Tatar’dan oluşan seçici kurulun yaklaşık 3 aylık okumaları sonucunda dereceye giren ilk 10 öykü ödülleri;

Birincilik
“Saka Kuşunun Ölümü” adlı öyküsü ile İlhan GÜNAY

İkincilik
“Midas’ın Berberine Ne Oldu?” adlı öyküsü ile Engin KÜKRER

Üçüncülük
“Çarpık Necmi” adlı öyküsü ile Serap KARAKUŞ BESİ

Mansiyon
“Mavi Balonn” adlı öyküsü ile Neval OĞAN BALKIZ
“Kapı” adlı öyküsü ile Mustafa ÜNVER
“Heimat” adlı öyküsü ile Anıl ÇETİNELÖRSELLİ
“Erkekler Neler Doğurur” adlı öyküsü ile İ. Usame YÖRDEM
“Deniz Kızı” adlı öyküsü ile Özlem KESKİN
“Aç Ağzını” adlı öyküsü ile Seher TANIDIK
“Dantel Perdeler” adlı öykü ile Nes oldu.

Ödüllerin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi sonrası sanatçı Belkıs Akkale, tarafından sevilen türkülerinden oluşan bir konser verdi.

Haber-Fotoğraf; Nasuh Bektaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu