KİTAP

Anadolu’nun Ahşap Camileri

TÜRKİYE’DEKİ 240 ADET TAMAMI AHŞAP VE AHŞAP DİREKLİ CAMİ İLK KEZ BİR KİTAPTA TOPLANDI

KİTAPTA, BEYŞEHİR EŞREFOĞLU CAMİİ, SİVRİHİSAR ULU CAMİİ, SAMSUN GÖĞCELİ CAMİİ GİBİ ŞAHESERLERİN YANINDA, GÖZLERDEN IRAK KALMIŞ, UZMANLAR VE ÇEVRESİNDEKİLER DIŞINDA PEK BİLİNMEYEN KONYA ASARLIK, TRABZON DERNEKPAZARI KONDU VE DENİZLİ SAVRAN CAMİLERİ GİBİ NADİDE ESERLER DE GÜN YÜZÜNE ÇIKARILIYOR.

Türk-İslam kültürünün en ince zevkini yansıtan, yıllar yılı nakış gibi işlenen, emek ile inşa ve ihya edilen tamamı ahşap veya ahşap direkli camiler ilk kez bir kitapta toplanarak Türk okurunun beğenisine sunuldu.

Türk Telekom’un katkılarıyla, gazeteci yazar Hüseyin Tunçay tarafından hazırlanan ve Tunçay Yayıncılık tarafından yayına verilen “Anadolu’nun Ahşap Camileri” adlı kitapta, Türklerin Anadolu’ya yerleşiminin ardından gerçekleştirilen en önemli eserlerden olan ve  gerek Selçuklu gerekse Osmanlı döneminden bizlere miras kalan ahşap camiler ele alınıyor.

Yerel imkanlarla genel ihtiyaçların karşılanmasının en güzel örneklerinden olan ve nakış nakış işlenmiş olan ahşap camiler, artık yavaş yavaş zamana yenik düşüyor ve bazen yangınlarla bazen de modernleşme adı altında bilinçsizce yıkılarak hızla kayboluyor.

Kitap ile; ahşap camilere dikkat çekmek, bu alandaki farkındalığı artırmak, bu güzel ve nadide eserleri bir kitapta toplayarak gelecek kuşaklara aktarılmasına katkıda bulunabilmenin amaçlandığı belirtiliyor.

Çalışmada, ağırlıklı olarak Karadeniz bölgesinde, bunun yanında Ankara, İstanbul, Konya, Çorum, Afyon, İzmit ve Eskişehir gibi Anadolu’nun 31 ilindeki tamamı ve ahşap direkli camilerin en güzel örnekleri okura sunuluyor.

Çoğu kişi tarafından bilinen Beyşehir Eşrefoğlu Camii, Sivrihisar Ulu Camii, Samsun Göğceli  Camii gibi şaheserlerin yanında, gözlerden ırak kalmış, uzmanlar ve çevresindekiler dışında pek bilinmeyen Konya Asarlık, Trabzon Dernekpazarı Kondu ve Denizli Savran camileri gibi nadide eserler de gün yüzüne çıkarılıyor.

Çalışma ile; saklı kalmış bu hazinelerin gün yüzüne çıkarılması, illere yeni tanıtım unsurları ve simgeler kazandırılması, ata yadigarı eserleri görmek isteyen insanımıza yol gösterilmesi ve de en önemlisi bu eserlerin gelecek kuşaklara aktarılmasında küçük de olsa bir katkı sunulması hedefleniyor.

Kitap, ahşap camiler konusunda şimdiye dek yerel bazlı veya daha dar kapsamlı kitaplar ve akademik çalışmalar yapılmış olsa da bu eserlerin büyük bölümünü bünyesinde barındıran ilk kitap olma özelliğine sahip.

Kitapta, yaklaşık 12 bin kilometrelik yol kat edilerek fotoğraflanan, 31 ildeki, 240 ahşap ve ahşap direkli camiye yer veriliyor. Bu nadide eserlerin fotoğraflarının yanında sanatsal ve tarihi özellikleri ile bunları görmek isteyenler için ulaşım bilgileri de bulunuyor.

Yayınevi: Tunçay Yayıncılık
Sayfa Sayısı:
 440
En / Boy: 22,00 / 26,00 cm
Kağıt Cinsi: Kuşe
Basım Tarihi: Haziran 2018
Fiyat: 120 TL

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı