KİTAP

Anarşist bir karşı-ütopya: bolo’bolo

‘Dünyayı ele geçiren Gezegensel İş Makinesi bizi kontrolü altında tutmayı nasıl başarıyor? Bu canavar nasıl durdurulup, parçalanabilir; beraberinde kendimizi de mahvetmeden, ondan nasıl kurtulabiliriz?’

İşte bolo’bolo bu sorunun cevabını bir projeyle ortaya koyuyor: Hemen bugünden başlayıp şehrimizde, mahallemizde, köyümüzde, yöremizde kendi yapılarımızı yeni bir yaşam birliği içinde nasıl kurabileceğimize dair öneriler sunuyor. Devletin, sınırların, para ekonomisinin ve yönetenlerin olmadığı; kendi kendine yeterliliği, takas anlaşmasını ve konukseverliği esas alan; kendi yaşamlarını kendileri belirleyen bolo’ların nasıl oluşacağını bir taslak olarak çiziyor.

bolo’bolo, p.m. (İsveçli yazarın ismi – İsveç’te ad/soyadların ilk harfleri en çok p.m. şeklinde yazılır) tarafından 1983’te yazılan bir kitap. bolo’bolo alternatif bir dünya tasarısının sunulduğu, tarım, enerji kullanımı, sağlık, eğitim, dil, kültür vb. konularda üniter bir merkeziliğin yerine, çeşitliliğin, özgünlüklerin ve sapmaların mümkün olduğu özgür bir yaşam projesi.

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/ideoloji/bolobolo-p-m/
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı