KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Arura’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Yeni medya sanatçısı Ozan Türkkan’ın “ARURA” isimli sergisi Art On Pera’da 27 Ekim Perşembe akşamı özel bir açılışla izleyicisi ile buluştu.

Ozan Türkkan’ın kişisel sergisi “ARURA” sanatçının 15 yılı aşkın süredir devam eden araştırmalarının ürünü. Sergide bilim ve sanatın birlikteliğini gözlemliyoruz. Eserlerde deneysel sanat dijital sanatın birleşmesi ile fraktal sanat, jeneratör sanat ve algoritman sanat merkezinde oluşturulmuş.

Sanatçının büyük bir titizlikle gerçekleştirdiği araştırma aşamasında “BiodiversityHeritage Library’de (Biyoçeşitlilik Mirası Kütüphanesi) yüzyıllardır incelenen 2 milyondan fazla çizilen canlı formu analiz ederek, arasından 10 bin çizim ve imaj taranmış. 2 binin üzerinde Creativ Coding (Yaratıcı Kodlama) ve Al (Yapay Zeka) araçları kullanılarak, canlı formların geometrileri çıkarılmış ve yerleştirmelerde kullanılmak üzere yeniden oluşturulmuştur. ( ArtOn- ARURA-Basın Bülteninden)

“Arura” Hemorik Yunanca bir kelimedir, toprak, kutsal toprak anlamlarını barındırır.
Serinin çıkış noktası “su” her şeyin su ile başlayıp, toprağa karışıp tekrar suya dönme hikayesidir.. Tıpkı doğum, büyüme, çoğalma ve ölüm döngüsünü gibi…

Ozan Türkkan’ın ifadesi ile; “Edki kadim medeniyetlerin söylediği gibi “Yukarısı su, aşağısı su” suyun sürekli bir döngü etrafında gökyüzüne gidip, sonra tekrar toprağa karışması ve yeniden yaşamı yaratması. Hiç bitmeyen bir döngü, başlangıcı ve sonunun olmadığı bir yaşam arurası”.

Sergide yaşam döngüsünün en güzel örneğini, sanatçının kelebek ederinde bir metafor olarak görüyoruz. İnsansı boyuttaki kelebeğin kısa sürede yaşadığı değişim ve dönüşüm hikayesinden aldığımız güçle istediklerimizi yapabilme arzusu, tamamlanma hissi!

Sergi, 26 Kasım 2022 tarihine kadar Art On Pera’da devam edecek.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Ozan Türkkan Hakkında

Tekirdağ doğumlu olan sanatçı, Multi Medya ve Dijital Sanat alanında ABD’de, Avrupa’nın farklı şehirlerinde ve İstanbul’da uzun yıllar çalışmalarını sürdürdü.
Ü.S. Salamanca ve Barcelona’da sanatın farklı disiplinlerinde eğitim aldı. Salamanca Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olduktan sonra, yüksek lisansını Barcelona’da BAU Escola Superior de Disseny’de Multimedia üzerine tamamladı.
Türkkan, Viyana’da yaşamakta ve çalışmalarını Viyana’da sürdürmektedir.

Ozan Türkkan, ‘arura’ İle Art On Pera’da

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu