KİTAP

‘Labirent Bul Beni’ Okuru Kendi İçine Bakmaya Yönlendiriyor

Bu Roman Bursa'da Geçiyor

Dilek Özipek Donduran’ın ilk romanı ‘Labirent Bul Beni’, Dağhan Külegeç Yayınları tarafından yayınlandı.

Dilek Özipek Donduran’ın ilk romanı ‘Labirent Bul Beni’, psikoloji ve gerilimi bir arada okura yaşatırken, bir yandan da toplumsal yaralara parmak basıyor. Psikolojik şiddete maruz kalan, aşk ile gözleri kör olan, aldatıldığını düşünürken aldanan kadın karakterler; içine düştükleri kör kuyuda ışık arıyorlar.

Eserinde çoğunlukla bilinç akışı tekniğini kullanan yazar; kitabı okuyacak olan kadınlara alt metin olarak; ‘Bir çıkış yolu var’ derken, tüm okurlara;  ‘İnsanın en büyük savaşını kendisi ile verdiğini ve insanın en büyük zaferinin kendini olduğu gibi kabullenmek’ olduğunu vurguluyor.

Günümüz Bursa’sında geçen roman, ustaca işlenmiş kahramanları ve akıcı dili ile dikkat çekiyor.

Oyuncu Dağhan Külegeç ve annesi yazar, oyuncu ve çevirmen Ayşe Erbulak tarafından kurulan Dağhan Külegeç Yayınları’nın Genel Yayın Yönetmenliğini Dilbilim Uzmanı ve Yazar Hakan Akdoğan yapıyor.

Kitabın konusu şöyle; 

İçine konulduğu fanusta ilk büyük yarasını alan Aslı, toplumsal kodların oluşturduğu şemsiyenin gölgesinde yanlış bir karar verir, sevemediği birisiyle evlenir. Hayal kırıklıklarının da etkilediği bu karar büyük bir özgüven fırtınasına dönüşür.

Maruz kaldığı psikolojik şiddet, toplumsal normları sorgularken diğer yandan da teslimiyetine zemin hazırlar.

İçine düştüğü labirentte yazdığı yazılarla labirenti kendisinin kurduğunu fark ederse kişi? Labirentin çıkmazlarını kendisi için hazırladığını anlarsa? Ya labirentin içinde kendisine benzeyen başkalarıyla karşılaşırsa? Ve karşılaştığı kişiler kendisine kendisinden daha çok benziyorsa? O zaman iş, labirentin kendisine düşer.

Dilek Özipek Donduran Kimdir?

Dilek ÖZİPEK DONDURAN 1982’de Van’ da doğmuştur. İlköğrenimini Kayseri’nin Süleymanlı köyündeki Süleymanlı İlköğretim Okulu ve Mersin’in Silifke ilçesindeki Taşucu İlkokulu’nda, ortaöğrenimini Mersin’in Silifke ilçesindeki Taşucu Ortaokulunda, lise öğrenimini Mersin’in Silifke ilçesindeki Silifke Yabancı Dil Ağırlıklı Lise’ de tamamlamıştır. Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini bitirdikten sonra Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nde yüksek lisansını yapmıştır.

2007 yılına kadar özel sektörde Üretim ve Kalite Kontrol Mühendisi olarak çalışmıştır. 2007 yılında kamu personeli olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı İstanbul Eyüp İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde göreve başlamıştır. Halen Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde Gıda Mühendisi olarak çalışmakta, kamu projelerinde eğitici olarak görev almaktadır. Mesleki olarak Gıda Güvenliği Yönetim Sistemlerine ait HACCP, ISO 22000, BRC, FSSC 22000 vb. eğitimlerin yanı sıra İletişim Teknikleri üzerine eğitim almıştır. Öğrenimine Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji bölümünde devam etmektedir.

Çocukluk yıllarından bu yana amatör düzeyde şiir ve hikayeler yazmış olup,  Bursa’ da Hakan AKDOĞAN’ ın yürütücülüğündeki yaratıcı yazarlık atölyesine katılarak 2 yılı aşkın süre eğitim almıştır. Evli ve bir çocuk annesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu