KİTAP

70 yıl sonra bulundu

[quote_left author=””]John Steinbeck’in,1944 yılında Orson Welles’in yaptığı bir radyo programı için kaleme aldığı ve sonrasında ortadan kaybolan With Your Wings adlı hikayesi tesadüfen Teksas Üniversitesi arşivlerinde bulundu.[/quote_left]

The Guardian’da yer alan habere göre, Amerikalı yazar Steinbeck’in şimdiye kadar yayınlanmamış bir öyküsü ortaya çıkartıldı.

2. Dünya savaşı sırasında savaş pilotluğu yapan siyahi bir adamın hayatını anlatan hikaye ilk olarak 1949 yılında, Orson Welles, BBC Radyo’daki programlarının birinde Welles tarafından dinleyicilere okunmuş. Ne var ki yayının hemen ardından kaybolduğu düşünülen hikâye ile ilgili bu zamana kadar hiçbir kitap veya dergide herhangi bir ize rastlanmamış. Steinbeck uzmanı olarak bilinen Susan Shilinglaw ile antikacı James Dougarian’ın dahi bu öyküyle ilgili pek az şey hatırladığı ifade ediliyor. Yazarın kitaplarının ilk baskılarının satışını yapan Antikacı Dougarian, “Açıkçası, Steinbeck’le ilgili her türlü materyalin basıldığı düşünülür. With Your Wings için hafızamı zorlasam da, ne yazık ki, hatrımda kalan hiçbir şey yok.” diyor.

Teksas Üniversitesi arşivlerinde bulundu

Şimdi ise 1944 yılında Orson Welles’in programını takip eden şanslı dinleyicilerin dışında pek kimsenin haberdar olmadığı bu öykü yayınlanmak için hazırlanıyor. The Strand dergisi baş editörü Andrew F. Gulli tarafından Teksas Üniversitesi arşivlerinde çalışırken tesadüfen ortaya çıkarılan kayıp hikâye, derginin bir sonraki  tatil sayısında basılarak edebiyatseverlerle buluşacak.

1968’de hayata veda eden Steinbeck, romanlarında sık sık sosyal adaletsizlik konularını işleyen ve başta klasikleşen romanı Fareler ve İnsanlar’da  olduğu gibi siyahi karakterlere eserlerinde nadir de olsa yer veren bir yazardı.

Gulli, “Steinbeck, tam bir idealistti. Amerika’yı bir fırsatlar ülkesi olarak gören fakat diğer yandan bu ülkede yaşanan eşitsizliklere asla kayıtsız kalmayan bir yapıya sahipti” derken hikayenin kendisini en çok etkileyen kısmının savaş boyunca Afrikalı Amerikalıların, ülkeyi düşmanlara karşı nasıl koruduğunu anlatması olduğunu söylüyor.

Amerikalı siyahi bir pilot

With Your Wings, ilk bakışta sıradan bir savaş gazisi ile ilgili bir anlatı gibi duruyor. Steinbeck, öyküsünde, siyahi Üsteğmen William Thatcher’ın gümüş apoletlerle onurlandırılarak, ordudan eve bir kahraman gibi dönmüş gözükmesiyle birlikte Thatcher’ın gerçekte orduda karşılaştığı ırkçı önyargıları işlemiş.

The Guardian

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı