KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Bu Bir Efsane: Sarah Bernhardt’ Oyunu Üzerine… – Yeşer Yelmez yazdı…

Dilek Türker – Tiyatro Ayna‘nın “Bu Bir Efsane: Sarah Bernhardt” adlı oyununun galası Süleyman Seba Kültür Merkezi’nde İstanbul kültür, sanat ve cemiyet hayatından çok sayıda kişinin katılımı ile gerçekleşti.

“Kutsal Sarah” takma adı ile anılan dünyaca ünlü Fransız tiyatro sanatçısı Sarah Bernhardt’ın yaşam öyküsünden kesitlerin anlatıldığı oyunda, Sarah rolünü duayen tiyatro sanatçımız Dilek Türker ve “Pitou” rolünü ise tiyatro sanatçımız Tayfun Yılmaz gerçekleştirdi.

İkilinin muhteşem sahne performansları tek kelime ile “harikaydı”.  İzleyicileri Sarah Bernhardt’ın yaşam hikayesinin içine alıp, 1800’lerin sonu, 1900’lerin başlangıcında Avrupa’da sanat kavramının nasıl bir yerde olduğuna ışık tutarak, aile kavramı içerisinde ebeveynlerin bir çocuğa yaşattığı o silinmez anıları bir kez daha Sarah vasıtası ile hatırlattı.

John Murrell’in kaleme aldığı oyun tiyatro sanatçımız Hakan Altıner yönetiminde ve sahne arkasında teknik olarak güçlü bir ekibin katkıları ile iki perde olarak sahnelenen oyun 20 Mart 2023 saat 20:30’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Bu özel oyunda emeği geçen herkesi kutluyorum.

Satırlarımı oyundada canlandırılan Oscar Wilde’ın, Sarah Bernhardt için söylediği sözlerle noktalıyorum;
“Sarah Bernhardt’ın bir benzeri yoktur. Büyük zekasını, bütün içgüdülerini ve deneyimlerinden edindiği sahne bilgisini rolüne katar”

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu