MODA & TASARIM

İstanbul’da Mercedes-Benz Moda Haftası Tamamlandı

Mercedes-Benz ana sponsorluğunda yapılan 14. İstanbul’da Mercedes-Benz Moda Haftası Çiğdem Akın’ın defilesi ile son buldu.

4 günde 20 binden fazla ziyaretçi!

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul İlkbahar/Yaz 2020 sezonu 8-11 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) organizasyonuyla Zorlu PSM’de gerçekleşti. İstanbul’da moda haftasının 10. yılını da onurlandıran etkinlik bu sezon”Together” teması ile moda endüstrisinin tüm paydaşlarını güçlerini birleştirmeye ve tek bir moda platformu etrafında yaratıcılığı paylaşmaya davet etti.

Moda haftası kapsamında tam olarak 30 defile gerçekleşti. Moda tasarımcıları 2019 İlkbahar Yaz koleksiyonlarını sergiledi. Defileler dışında marka ve tasarımcıların satış etkinlikleri, söyleşiler, paneller ve atölye çalışmaları yapıldı. Her gün ortalama 5 bin, 4 günde 20 binden fazla ziyaretçi defile ve sunumları takip etti.

1000 metrekarelik alanda kurulan, 672 kişi oturma kapasiteli, 28 metre uzunluğundaki Runway alanında toplam 16 defile gerçekleşti. Stüdyo alanı ise 8 mini defile, 1 sunum ve 2 panele ev sahipliği yaptı. 4 gün boyunca yaklaşık 4 bin 500 görevli çalıştı.

Rakamlarla Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul:

Mercedes-Benz Lounge bu sezon toplamda yaklaşık 4.000’in üzerinde davetliyi ağırladı. Ayrıca Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul araçları, tüm hafta etkinlik misafirlerinin ulaşımını kolaylaştırmak için İstanbul sokaklarındaydı.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul resmi sponsorlarından AliExpress, All Stylish All Turkish söylemiyle hafta boyunca standında ziyaretçilerini karşıladı ve Türk modasını dünyaya tanıtmak için yurt dışından davet ettiği global moda fenomenlerini ağırladı. Hafta kapsamında ExpressFashion Paneli’ne de katılan AliExpress, Türkiye’nin moda sektöründeki e-ihracatının hızlı artışı ile sosyal medyanın bu büyümedeki katkısının önemini masaya yatırdı.

Etkinlik resmi sponsorlarından DHL, şirket hedefi olarak benimsenen “2050 yılında sıfır emisyon” amaçlayan Go Green yaklaşımını, standında sergiledi. Ayrıca dört gün boyunca moda dünyasının kalbinin attığı bu etkinliğin hikayesini dijital dünyada yaratıcı bir bakış açısıyla yeniden yazmak üzere son dönemde moda severlerin yakından takip ettiği moda illüstratörü Mustafa Soydan, DHL standındaydı.

Etkinliğin ana sponsorlarından Dyson, bu sene kuliste yerini alırken, tüm saç tasarımları Dyson Supersonic saç kurutma makinesi ile hazırlandı. Hızlı kurutma özelliği ve akıllı ısı teknolojisiyle saçın parlaklığını koruyan Dyson Supersonic, yeniden tasarlanan başlıklarıyla Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un kulisinde saç stilistlerinin en büyük yardımcısı oldu.

LENZING™ ECOVERO™ Viskon elyafının doğaya duyarlı olmasından yola çıkılarak hayata geçirilen “Doğanın Renkleri Kaybolmasın” kampanyası doğrultusunda, ünlü tasarımcı Mehtap Elaidi tarafından, “MEHTAP ELAİDİ x LENZING™ ECOVERO™ Kapsül Koleksiyonu” hazırlandı. 10 Ekim Perşembe günü the Seed’de düzenlenen prezantasyonda, Elaidi’nin tasarımları, ‘See now, Buy now’ olarak, giysilerin yanındaki QR kod aracılığıyla satışa sunuldu. Koleksiyonun satışından elde edilen gelirin bir kısmı ÇEKÜL Vakfı’nın Eğitim Birimi olan Bilgi Ağacı’nın Ekim-Kasım-Aralık aylarında yürüteceği doğal ve kültürel miras eğitimlerine aktarıldı.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, bu sezon altıncı defa Zorlu Performans Sanatları Merkezi ve Zorlu Center’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. Etkinlik sponsorlarının tanıtım standlarına ev sahipliği yapan ve misafirlerin alana girişlerini düzenleyenZone alanı toplam 1200 metrekare, basın mensuplarının rahatça çalışabilmesi için düzenlenen “Press Lounge” alanı ise toplam 300 metrekare büyüklüğündeydi.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul resmi Saç Tasarım Sponsoru L’Oréal Professionnel, 100’ü aşkın kuaförüyle toplam 24 defilenin saç uygulamasını L’Oréal Professionnel ürünleriyle gerçekleştirdi.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul resmi tedarikçilerinden M.A.C Cosmetics, 27 makyaj sanatçısı ile toplam 19 defilenin makyaj uygulamasını üstlendi. Hafta boyunca modellere yüzlerce ürün uygulandı.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul ekibi, hafta boyunca Brand Who tasarımıt-shirtleri ile etkinlik alanındaydı.

Etkinlik boyunca katılımcılara, 5.000 kutu Red Bull ile hazırlanan özel tarifli kokteyller ikram edildi. Gün boyunca The Zone alanında gerçekleşen DJ performansları da katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un Tedarik Sponsorlarından Damla, moda severlere 10.000 adet cam şişe Damla Su ve 5.000 adet cam şişe soda ikram etti.

Bu sezon 7. defa günlük MBFWI gazetesi “ALEM MBFWI”yi hazırlayan ALEM ekibi, hafta boyunca tasarımcılarla röportajlara, moda haberlerine ve etkinlikten en güncel bilgilere gazetelerinde yer vererek toplamda 20.000’in üzerinde okuyucuya ulaştılar.

MBFWI kapsamında, 1000 metrekarelik alanda kurulan, oturarak toplam 672 kişi kapasiteli, 28 metre uzunluğundaki Runway alanında 12 defile ve 1 seminer gerçekleştirildi. 300 metrekarelik alana sahip, 280 kişi oturarak ya da 400 kişi ayakta kapasiteli Studio alanı ise toplam 10 mini defileye ev sahipliği yaptı. Ayrıca moda haftası kapsamında 5 offsite defile yapıldı.

Etkinlik alanı 300 kişilik bir prodüksiyon ekibi tarafından yönetilirken, hafta boyunca yaklaşık 5.000 kişilik bir ekip farklı görevlerde yer alarak kusursuz bir moda haftası için çalıştılar.

Fotoğraf-Haber: Nasuh Bektaş

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı