KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Geri Dön – Come Back’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Andreas Georgiadis’in “Geri Dön – Come Back / Konstantinos Cavafy’e İthaf” sergisi Istanbul Concept Gallery’de, bürokrat, koleksiyoner ve iş dünyasından değerli isimlerin katılımı ile 17 Ocak akşamı açıldı.

Ünlü Yunan şair Konstantinos Kavafis’in (C. P.. Cavafy) Come Back isimli şiirinden yola çıkılan sergide, Cavafy’nin şiirleri ile Georgiadis’in hayal dünyasının kesiştiği noktada edebiyat ve resmin büyülü dünyası ile karşılaşacaksınız.

Kağıt üzerine mürekkep tekniği kullanılarak yapılan eserlerde sanatçının kendine has fırça darbeleri ile resme olan hakimiyetini ton geçişleri ve sembolize ettiği realist yaklaşımını deneyimleyeceksiniz.

Sergi üç bölümden oluşuyor, bu kısımları daha iyi anlamak adına Cavafy’nin hayatına kısa bir bakış yapmamız gerekiyor;

İstanbul Concept Gallery yetkililerinin anlatımı ile;

“Cavafy; 1860-1933 yılları arasında yaşamış Yunanlı bir şair. Hayatını en tepeden en dip noktasına yaşamış bir insan olarak karşımıza çıkıyor. İskenderiye’de, Yunan soylu sınıfının en üst seviyesinde yaşarlarken babasının ani ölümü sonucu karşılaştıkları maddi zorluklar, yedi çocuğuna bakmak zorunda kalan bir anne ve kısa süreliğine hayata tutunabilmek adına yola çıktıkları İngiltere maceraları ve tekrar İskenderiye’ye dönüşleri.

Yetişkinlik döneminde sevmeyerek yapmak zorunda kaldığı devlet memurluğu, cinsel tercihleri ve hayatında yaşadığı zorluklar Cavafy’nin içe kapanık bir insan olmasına sebep oluyor.

O dönemde yazdığı şiirlerine baktığımızda,  bir tepki ile karşılaşmamak için şiirlerine gizli anlamlar yükleyip çoğunu da yayımlamıyor. Daha sonra birkaç şiirini yayımlamaya başlıyor.”

Bu bilgiler doğrultusunda birinci bölümde; Cavafy’nin şiirlerinden sembolize edilen İskenderiye sokakları ve hayatında etkili olmuş kişilerin portreleri,
İkinci bölümde şairin şiirlerinde bulunan mekanlar ve portreler,
Üçüncü bölümde ise; Cavafy’nin, İskenderiye’de yaşadığı apartmanın dış görünüşü, odası ve portresi yer alıyor.

Uluslararası koleksiyonerleri olan Andreas Georgiadis’in Istanbul Concept Gallery’de ikinci solo sergisi “Geri Dön” 12 Şubat akşamına kadar açık olacak.

Özel seçkilerin yer aldığı sergiyi deneyimlenmenizi öneriyorum.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Topuklu Ayakkabı Giymek Omurga Rahatsızlığı Sebebi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu