KÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

Tiyatro321 Oyunu ‘Kapılar’ – Nasuh Bektaş yazdı…

Aydınlık bir gelecek için toplumlarım ihtiyacı olan eğitim ve sanattır. Geri kalmış toplumlara baktığınızda eğitim ve sanat alanında çok büyük sorunları olduğunu görürsünüz.

Ülkemizde de sanat alanında büyük sorunlar yaşamaktadır. Bu dönemde sanat yapmaya çalışan ve sanat adına üretim yapmaya çalışanlar aslında birer kahramandır.

Ülkemizde sanatın, ekonomik sorunları, salon ile ilgili sorunları olmakla birlikte yaşadıkları siyasal baskı sanat adına en büyük sorunu oluşturuyor. Bu süreçte bize düşen sanata dört elle sarılmak. Sanat etkinliklerini takip edip, sanata ve sanatçıya destek olmaktır.

Bu zorluklar altında bir tiyatro kuran Senem Cevher, yıllarca tiyatroda her türlü görevi yapmış bir sanat emekçisi. Kurduğu Tiyatro321’in ilk oyunu olan “Kapılar” ile seyircinin karşısına çıktılar.

Yönetmenliğini Senem Cevher’in yaptığı “Kapılar” oyununda usta sanatçı Seray Gözler ve birçok ödüle sahip Asiye Dinçsoy rol alıyor. Oynadıkları tüm temsillerde seyircinin büyük ilgisiyle karşılaştılar. Bugün Modasahne’de temsillerini izledim. Yine salon tamamen dolmuştu. Tiyatro ve sinema sanatçılarının da ilgi gösterdiği oyun çok başarılı bir sunuma sahip.

Bu zor şartlarda, imkânsızlıklar içinde tiyatroya ve sanata katkı sunan başarılı insanları her zaman desteklemeliyiz.

Nasuh Bektaş

“KAPILAR”

Ukrayna’da 2000’lerin ilk yılları… Soğuk bir oda, iki kadın ve sayısız gerçeklik… Yaşamla ölüm arasında, geçmişle geleceğin birbirine karıştığı bu olasılıksız yer iki kadını da hayrete düşürecek doğaüstü bir dirilişle duvarlarını örer. Zamana ve mekana bağlı her şey, doğru ve yanlış, iyi ve kötü, haklı ve haksız kavramları bir anda bu çetin denklemin dışında kalır.

Belirsiz bir üstün gücün iki parmağı arasına sıkışmış, birbirine hiç benzemeyen bu iki kadın kapıları açmak, uzanıp dokunmaya çalışmak zorundadırlar Tiyatro 3.2.1’in Türkiye’de ilk kez oynanacak yeni oyunu “Kapılar”, insanın varoluşunu, komünist rejim sonrası Ukrayna’sında kimi zaman olgusal bir gerçeklik algısına kimi zaman da absürde dokunarak sorguluyor.

Yazan: Neda Nezhdana
Çeviren ve Yöneten: Senem Cevher
Oynayanlar: Seray Gözler, Asiye Dinçsoy
Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
Yönetmen Yardımcısı: Gül Altınok
Reji Asistanı: Cansu Dikmen
Fotoğraf ve Afiş Tasarım: Erkan Özgür Yılmaz

Başa dön tuşu