MODA & TASARIM

Türk Yorgan Zanaatını Çağdaş Çanta Tasarımlarına Taşıyor

MEHRY MU YENİ TASARIM İŞBİRLİĞİ İLE HEM YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ GELENEK HEM GÜNCEL BİR TREND ÖNE ÇIKIYOR
Yumuşacık çantalarda hayat bulan nesli tehlike altındaki bir halk sanatı…

Mehry Mu’nun tasarımcısı Güneş Mutlu Mavituncalılar ve koleksiyoner-tasarımcı Ayça Sarc’ın işbirliği, geleneksel Türk yorgan zanaatını çağdaş çanta tasarımlarına taşıyor.

Sağlıklı yaşam akımı ile yoga taytları gardıropların demirbaşı haline gelmesi ile 2020’nin ev giyimi etkisi, sokaklara taşınıyor. Pijamalar ve eşofman altlarının moda sahnesinde parladığı şu sıralarda, bir cocooningunsuru daha günlük tarzımıza dahil olmaya hazırlanıyor. Mehry Mu ile Ayça Sarc’ın işbirliği sayesinde geleneksel Türk yorganı çanta şekline bürünüyor ve ev sıcaklığını taşınabilir bir moda aksesuarına dönüştürüyor.

Anadolu’da çeyizlerin vazgeçilmezi olan el işi yorganlar, koleksiyoner Ayça Sarc’ın çok değer verdiği tutkusu olmaya devam ederken, zaanatın tükenmenin eşiğinde olması, onu bir farkındalık yaratmak adına harekete geçiyor. Sultanahmet’teki tarihi bir köşkte kapıları açan, antika ve kendi tasarımı yorganların yer aldığı yerleştirme sergisi, Sarc’ın Mehry Mu’nun kurucu-tasarımcısı Güneş Mutlu Mavituncalılar ile şans eseri tanışmasına ve projenin ilk tohumlarının atılmasına vesile oluyor. Aynı dili konuşan iki yaratıcı kadın, hızla bu kültürel mirası çağdaş bir el işi çanta koleksiyonunda canlandırmaya ve böylece gelir gücü tehlike altındaki zanaat ustalarına destek çıkmaya karar veriyor.

İki yılda hazırlanan Mehry Mu x Yorganlar Fora koleksiyonu, farklı renk ve motif varyasyonlarıyla gelen ‘Meliha’shopper, ‘Cenan’toteve ‘Nevin’clutcholmak üzereüç farklı modeldenoluşuyor. Zanaatkarların elde hazırladığı mavi, yeşil, sarı ve kırmızı saten ipek kumaştan tasarımlar üzerinde yonca yaprağı, yıldız ve gökkuşağı gibi geleneksel motifler öne çıkıyor. Mehry Mu’nun imzası haline gelen el işi burgu çanta sapı gibi detaylara ek olarak pamuk dolgunun şekil verdiği çantalar, gerçek Türk yorganlarından kesitleri çağrıştırıyor.Çiçek desenli astarlar ise tasarımların taşıdığı özgün Türk tekstil kültüründen diğer bir detay.

Oyuncu Nil Keser, mimar-tasarımcı Aylin Çınarlı Duna ve tekstil uzmanı Charlotte Hegewalk’un yer aldığı Tuğberk Acar’ın çektiği lookbook fotoğrafları ise özel ve tarihi bir mekanda, Abdülmecid Efendi Köşkü’nde çekildi. 1800’lerin sonunda İstanbul’un efsanevi mimarı Alexander Vallaury tarafından, Mısır Hidivi İsmail Paşa için yapılan köşk, sonradan sanatsever Sultan II. Abdülmecid’e tahsis edilmişti. Çini ve hat sanatıyla süslü duvarlarıyla günümüzde çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapan Abdülmecid Efendi Köşkü, zanaat ve modern zevki kutlayan bu işbirliğini anlatmak için de ideal adres oldur.

Mehry Mu Hakkında

Güneş Mutlu Mavituncalılar’ın hayalperest ideallerle 2010 yılında kurduğu Mehry Mu, yerel üretimle hazırlanan, tasarımcının tabiriyle ‘ruhu olan’ çantaların markası. Farklı disiplinlerden zanaatkarlar ile işbirliği sağlanarak elde yaratılan zarif koleksiyonlar, nostaljik ve romantik unsurlar ile renkli hikayeler taşıyorlar. İki çocuk annesi olan Güneş Mutlu Mavituncalılar, tüm masalsı ve lüks nosyonlarla beraber, markasını insani ve sanatsal değerler üzerine kurdu. Bu idealizmi somutlaştırma amacıyla Mehry Mu, satışlardan elde edilen gelirin bir kısmını, koruma altındaki çocuk ve genç yetişkinlere kol kanat geren Kırmızı Çocuklar Derneği’ne bağışlıyor. Ayrıca, her yeni Mehry Mu sezonu demek koleksiyonerlik kartpostal ve çanta kılıfları demek. Bu konsept çerçevesinde özel eserler üreten sanatçılar arasında illüstrasyon sanatçısı Paige Gemmel ve karikatürist Gürbüz Doğan Ekşioğlu gibi isimler yer alıyor.

About Ayça Sarc

Ayça Sarc gerçek bir Türk yorganı tutkunu. Geleneksel el işi saten yatak örtülerine duyduğu bu illgisi, en değerli yorgan ustasının dükkanını kapatmak zorunda kalmasıyla ise bambaşka bir şekle büründü. Koleksiyoner kimliğiyle küratörlük macerasına çıkan Sarc, geleneksel motiflere uygun yeni yorganlar yaptırmaya ve ustalara sahip çıkmaya başladı. 2018 yılında, unutulmaya yüz tutmuş bu halk sanatından nadide antika parçalar ve kendi yeni tasarımlarını yan yana bir yerleştirme çalışmasıyla sergiledi. Sultanahmet’te yer alan tarihi Abud Efendi Köşkü’nde gerçekleşen ‘Yorganlar Fora’ adlı bu sergi, Ayça Sarc ile Mehry Mu’nun kurucu tasarımcısı Güneş Mutlu’nun tanışmalarına ve beraber çalışma kararı almalarına yaradı. Ayça Sarc şu sıralar 2021 yılında çıkması planlanan geleneksel Türk yorgancılığı ve tekstil kültürüne adanmış özel bir fotoğraf kitabının hazırlığında.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı