SÖYLEŞİ

Zuhal Ceran: ‘8 Mart’ın Lüks Otellerde Kutlanması Kalbimi Acıtıyor’

‘’Kanatlandılar’’ Sosyal Sorumluluk Projesi Fotoğraf Sergisi 6 Mart’ta Memorial Bahçelievler Sanat Galerisi’nde sanat, spor ve sağlık sektöründen davetlilerin katılımıyla yeniden izleyicisi ile buluştu.

32 ünlü ismin katıldığı bu özel projeyi daha yakından tanımak ve anlamak için Yapımcı Zuhal Ceran’la özel bir röportaj gerçekleştirdik.

KitaptanSanattan.com / Yeşer Yelmez

  • Zuhal Hanım öncelikle bu özel projeyi hayata geçirdiğiniz için sizi kutluyorum. Projenin başlangıç aşamasını sizden dinleyebilir miyiz?

Öncelikle hoş geldiniz. Bu proje bir yurt dışı seyahatim öncesinde aklıma geldi. Özellikle ülkemizde 8 Mart’ın lüks otellerde çay partileri eşliğinde kutlanması kalbimi acıtmaya başlamıştı. Çünkü bu, toplumun gerçeğini yansıtmıyordu. Kadınlar maalesef ülkemizde de, başka ülkelerde de ciddi derecede şiddet maruz kalıyorlar. Bu olaylara gerçek anlamda bir farkındalık yaratmak için o seyahat öncesinde hemen ekibimi topladım. Hatta uçakta isimleri belirlemiştim. Dolayısıyla 32 ünlü isime projeyi götürdük ve projemize gönülden inanarak uluslararası alanda ödüllü yönetmenimiz Cemil Ağacıkoğlu’nun objektifi ile buluştular. Ben yalnız toplumdaki bu açığı gördüm ve bu projeyi kendim finanse edip topluma hediye etmek istedim.

Zuhal Ceran: '8 Mart’ın Lüks Otellerde Kutlanması Kalbimi Acıtıyor'

  • 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel çeşitli projeler yapılıyor. Kanatlandılar’ı farklı kılan nedir?

Kadınlar için sürekli şiddetten bahsederek sevgiyi pekiştiremeyiz. Bana göre kadının o naif, güzel, yaratandan yaratıcı kılınmış o özel enerjisini vermek gerekiyordu. Birleştirici enerji olarak lanse etmeye çalışırken ve toplumda bu kadar ses getirirken, diğer çekimlerin kadına zulüm ederek devam ettiğini gördüm.
Yani kadının ağızını, burnunu morartıp, şişirip her hafta her ay dergilere koyup, kadına yönelik şiddete dur başlıkları atarak, çok sert ve ağır şiddeti sürekli bilinç altına pompalayarak, dur dediğimiz şeyi uygulamaya devam ediyoruz. Dur demek yerine, başka sevgi dolu cümleler kurmak gerekiyor. O kısmı yumuşatmamız lazım. Bu yüzden bu proje çok naif ve yumuşak bir konsepte sahip, minimal bir duruşu var.

  • Kanatlandılar Sosyal Sorumluluk Projesi ile kadınların hayatlarına nasıl dokunuyorsunuz?

Bu sene İyi Niyet Derneği ile iş birliği içerisindeyiz. Geçen sene de İyi Niyet Derneği ile ‘’Kadınlar Omuz Omuza’’ projesini Zorlu PSM’de yapmıştık. İyi Niyet Derneği’nin amacı; kadın istihdamını sağlamak. Özellikle psikolojik ve fiziksel şiddet görmüş eşinden, yaşamdan çok ciddi acılar çekmiş kadınlar bunlar.
Bu kadınların öykülerini dinlerken inanamazsınız; evleri yok, yaşayacak yerleri yok. Memorial Sağlık Grubu ve İyi Niyet Derneği bu kadınlara destek olup, baştan sona eğitimleri, barınmaları, sağlıkları aklınıza gelebilecek her şeyleriyle ilgileniyorlar ve bu kadınları yeniden hayata kazandırıyorlar.

  • İkinci aşama olarak bildiğimiz ‘’Kanatlandılar’’ projesinin bir sonraki hedefi ya da hayali nedir?

Aslında bu projenin ilk aşaması ‘’Yaşam Anne Karnında Suda Başlar’’ ismiyle su altıyla, anne karnını bütünleştirerek fotoğrafladık. Bunun ardından her kadın bir melektir ve görünmeyen kanatları vardır diyerek kanatlandılar ve bu proje yapıldı. Sonrasında da sivil toplum kuruluşları ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden yılın projesi ödülünü aldı. İzmir Enternasyonel Fuarı’na girdi. Bir sonraki aşamada ise farklı bir boyut olarak başarmış kadınların yaşamlarını ele alacağız.

  • Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Son olarak eklemek istediğim; savaşı durdurmak istiyorlarsa lütfen bu kelimeyi kullanmasınlar! Şiddeti durdurmak istiyorlarsa lütfen bu kelimeyi de kullanmasınlar. Sevgisizlikten söz ediyorlarsa önce sevmeyi öğrenelim ve sadece barıştan, sadece sevgiden, birlik ve kardeşlikten bahsetsinler.
Çünkü biz buraya çok güzel varlıklar olarak indirildik ve neden kirlendiğimizi sorgulayıp, daha ne kadar iyi olabilirim demeliyiz. Buraya insan olmayı deneyimlemeye geldik. Bunu başarabilirsek evrene ve kendimize güzel bir armağan olacaktır.

KitaptanSanattan.com / Yeşer Yelmez-Sanat Yönetmeni

Zuhal Ceran: '8 Mart’ın Lüks Otellerde Kutlanması Kalbimi Acıtıyor'

Nöroloji Uzmanı Dr. Özlem Çakır, Plastik Kullanımının Sağlığa Zararlarını Anlattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu