SÖYLEŞİ

Ferit Tunçer İle Yeni Projeleri Üzerine Sohbet

Son dönem rock’taki hareketliliği sağlayan müzisyenlerden Ferit Tunçer ile çalışmalarından ve genel olarak müzikten bahsettik.

Oğuz Kemal Özkan / KitaptanSanattan.com

Ferit Tunçer: “Rock and roll never dies”

  • Haberini verdiğiniz albümünüzden 2. şarkı olan “Tükenmiş Kalpler”i yayımladınız. Bu albümü yaparken müziğin yeni kuralları algoritmalar ve formüller mi kullandınız yoksa müzikal yansımanız mı ön planda?

Şarkılarımı günün piyasa formülleri üzerinden kurmak yerine sanatsal kaygılarım, müzikal yansımam ve birikimlerimi ön planda tutuyorum. Bu tercih dinleyiciler ve şarkılarım arasında daha gerçekçi ve kalıcı bir bağ kuruyor. Albümün soundunda geleneksel rock tınısını hissedeceksiniz. Elektro gitar vokale, davul ve bas gitara ritim olarak eşlik ederken zaman zaman şarkıyı ele geçirdiği anlarda partisyonları ile konuşacak. Şarkıların altyapısını işlemeyi seviyorum. Bu yüzden bu tanıdık ve sıcak şarkılara klavye ile birlikte farklı enstrümanlar ritim ve partisyonlarla da eşlik ediyor.

  • Şarkıcılığınızın yanında kariyerinizin başından beri bir söz yazarı ve bestecisiniz. Etkilendiğiniz söz yazarı ve bestecilerden bahseder misin?

Klasik müzikte özellikle senfonik şiir eseri üreten bestecilerle beni çok etkilemiştir. Ludwig van Beethoven, Modest Musorgski, Frédéric François Chopin, Camille Saint-Saëns, Johann Sebastian Bach, AntonioLucio Vivaldi, Niccolò Paganini, Franz Liszt, Johannes Brahms, Richard Wagner, Nikolai Rimsky-Korsakov ve opera bestecilerinden Handel, Gioacchino Rossini ve Verdi.

Rock müzik bestecilerinden de özellikle bu isimlerden etkilenen besteciler beni etkiliyor. KeithEmerson, RitchieBlackmore, RickWakeman, KenHensley, JonLord, Robert Fripp, Rick Wright, Jimmy Page, Yngwie J. Malmsteen, Ronnie James Dio, TonyIommi, GlennTipton, John Paul Jones ilk aklıma gelen isimler.

Söz yazarlığı edebiyat ve müziğin kadim zamanlardan beri kesiştiği birbirini beslediği anlar olduğunu düşünüyorum. Türk şiirinin ikinci yeni, toplumcu gerçekçi dönemleri ve edebi akımlardan büyülü gerçekçilik akımı, sembolizm ve sürrealizm temsilcileri ve eserleri beni etkilemiştir.

  • Beste ve söz yazarlığı üstünden devam edersek yıllara göre toplum, yönetim ve yönelimler değişiyor. Bu değişim şarkı sözü yazarken otosansür ihtiyacı duyduğunuz zamanlar oluyor mu?

Sansür, sansür uygulamaya çalışanların kendini kandırmasıdır. Sansüre hayır.

  • Geçmiş yıllar ve günümüzü müzik dinleme alışkanlıklarını arasında fark görüyor musunuz? Bu fark sizin şarkılarınızda yönlendirici etkisi var mı?

Büyük bir fark var. Günümüz 15 saniyelik videolar çağı bu fark izleme alışkanlıklarıyla beraber dinleme alışkanlıklarını da değiştirdi. Genel dinleyici artık introlar ve sololar duymak istemiyor, hatta şarkı süreleri kısaldı ve aranje mantığı da değişti. Bu konuyu benim  açımdan değerlendirirsem bugünün kurallarına uymalıyım diye bir çaba harcamıyorum, uymaya da niyetim yok.

  • “İstanbul’da Ben” bir hikâyenin başlangıç şarkısı. Hikâye nasıl yol alacak ve finali belli mi?

Yaşanacak, gelişecek, yüzleşilecek, isyan edip kabullenecek yada yola devam mı edecek. Finalsiz başlangıç ve sürprizsiz final olmaz.

  • Müziğini toplumsal sorunlarımıza da ses yapabilen nadir müzisyenlerimizden birisiniz. Herkes çok şeyden şikayetçi fakat herkes susuyor gibi. Sizin çıkardığınız şarkıların arkasında duruluyor mu, ne düşünüyorsunuz?

Bu şarkılar yaparken kimsenin arkasında durmasını beklemiyorum. Kimse bunu taşımak zorunda değil. Ben kendi açımdan baktığımda da sürekli bu yönde eserler uretmeye böyle bir misyon edinmeye kendimi adamıyorum. Önemli nokta şu, görünen yaşanan ayan beyan gerçekler sorunlar karşısında da doğru zaman ve yerde tepkini dile getirmek susmaktan yeğdir.

  • Zaman zaman yurtdışından müzisyenlerle ortak cover çalışmalarınız da gündeme geliyordu. Bu tarz çalışmalarınız yine olacak mı?

Şu anda bir proje yok.

  • Rock Müzik öldü, diyenlere söyleyecek sözünüz vardır diye düşünüyoruz…

Rock and roll never dies!

Beyin, Riskli Ortamlarda Nasıl Karar Veriyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu