SÖYLEŞİ

Tutkuyla Yüz Yogası

‘Türkiye’nin ve dünyanın şahsına münhasır ilk Yüz Yogası programı’ sloganıyla ekranlara gelen, 25 yıllık televizyoncu Tutku Taybars ile yüz yogasını, tarihçesini, etkilerini, insanları nasıl kurtardığını konuştuk.

Söyleşi: MELİKE BİRGÖLGE

  • Son günlerde yüz yogasını çok duymaya başladık. Tarihçesi nedir yüz yogasının?

Aslında Batı’da 10-15 yıldır bahsedilen yüz yogası, tarihçe olarak, eski Çin akapunktur tekniklerine dayanan bir tekniktir. Prensipleriyle yapıldığında, yüz ve boyunda 60’a yakın kas yapısını harekete geçiriyor. Lenf drenajı nedeniyle kas liflerinin genişlemesi ve kan akışının artması sonucunda hücreler daha sağlıklı beslenip oksijene kavuşuyor, kolajen üretimi ile cildin elastikiyeti artıyor.

Yüz Yogası

Kemal Başar : “Yönetmenlik, trafik polisliği değil!”

YÜZ YOGASI; ZİHİN, BEDEN VE RUHU DENGEDE TUTAR!

  • Zaman, sabır ve disiplin gerektiriyor; gözle görülür ve iyi bir sonuca ulaşmak için haliyle?

Aynen… Zihin, beden ve ruhu dengede tutarak uygulanan disiplinler bütünüdür. Yüzdeki enerji noktalarını uyararak kasları harekete geçirmesi sonucunda lenf drenajı sağlar. Böylece kan dolaşımını hızlandırarak daha sağlıklı ve esnek bir cilt oluşumuna destek olur. Bunlara ek olarak sivilce, leke ve kırışıklıkların yok edilmesini sağlayan bir yöntemdir.

EN AZ 5-10 YAŞ GENÇLEŞTİRİYOR!

  • Düzenli uygulandığında kurtarıcı görevini görür diyebilir miyiz?

Kesinlikle! Nefes uygulamaları ve yoga gibi bilinçli şekilde uygulanan yüz yogası da, estetik yaptırmayı tercih etmeyen, bıçak altına yatmaktan ve yüzüne iğne (botoks, dolgu) ya da askı gibi cerrahi işlemler yaptırmaktan korkan ya da buna maddi olanağı olmayan ev hanımlarının da tercihidir. Bu masaj ve çeşitli uygulamalar, hanımlar olarak hepimizin istediği o en az 5-10 yaş gençleşme isteğimizi de kendi ellerimizle bizlere kazandırıyor.

Tutkuyla Yüz Yogas

  • Yerçekimi, cildin düşmanı deniliyor; kasları, lenfleri, kırışıklıkları kilitlediği saptanarak?

Aynen… İnsanoğlunun hem dostu hem düşmanı olan yerçekimi kuşkusuz ki cildin en büyük düşmanı! Buna bir de hareketsizlik eklenince yüzde kemik erimesi, kas kaybı, kırışıklıklar, sarkmalar ve diğer cilt sorunları kaçınılmaz hale geliyor. Bunun önüne geçmek için içten dışa vitamin ve mineral gerekliyken cilt söz konusu olduğunda olmazsa olmazı kolajendir. Kolajen üretimi adına sağlıklı ve bilinçli beslenmenin yanında cilde zararlı olan unsurlardan uzaklaşmak (sigara, alkol, abur cubur, kızartma) önemlidir. Nasıl ki vücudumuzu egzersiz ile zinde tutuyorsak yüz yogası ve yüz masaj teknikleriyle de cildimizi, yüzümüzü daha genç ve sağlıklı tutabiliriz. Yoga, yerçekiminin kilitlediği kas, lenf ve kırışıklıkları bir anahtar gibi açmamızı sağlıyor.

YÜZ YOGASINA EK OLARAK DOĞRU BESLENME ŞART!

  • Yüz yogasının etkili olması için en elzem konular, durumlar neler?

Doğru hareket, doğru hız, doğru sayıda tekrar… Yüz yogası, nefes teknikleri ile birlikte uygulanmanın yanında mutlaka doğru beslenme ve bakımla desteklenmelidir. Böylece sonuca daha çabuk ulaşılıyor.

Reha Özcan : “Gölge kahramanlar beni heyecanlandırır”

KIRIŞAN CİLDİ ONARIYOR!

  • Yüz yogasıyla kaslarımızı çalıştırmayı öğrenerek, kırışan cildi zamanla onarmamız mümkün müdür?

Yıllar içinde kullanılan mimikler yaş ilerledikçe yer eder. Nasıl ki spor yaparak vücut kaslarımızı çalıştırıyorsak yüz yogası ve yüz masajı ile de gevşeyen, esnekliğini kaybeden, kaslarımızı çalıştırmayı öğrenir, kırışan cildi onarırız.

Tutku Aybars

  • Yoga Alliance Continuing Education Provider yani yüz yogası ve yüz jimnastiği uzmanı sertifikası, nefes koçluğu, access bars practitioner (BP), access facelift practitioner (BFP) holistik şifa eğitimleri gibi yoga konusunda birçok eğitim almış, uzmanlaşmış ve sertifikalı biri olarak, yüz yogası eğitimleri de veriyorsunuz bildiğim kadarıyla?

Evet… GEA CİTY Akademi ve CMT Akademi ders verdiğim kurumlar… CMT (Cenk Mehmet Tunceriz) Akademi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir meslek edindirme kursu.

  • Yüz yogası ders içeriğinde ve kaslarımızı harekete geçirirken en gerekli olanlar nedir peki?

Pozlar, nefes uygulamaları, yüz jimnastiği, masaj teknikleri, yüz masaj aletleri, yağlar ve bitki özleri…

Kapalı Yüz Germe İle 15 Yıl Boyunca Gençlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu