SÖYLEŞİ

Murat Kocaardıç: ‘İnsanı Para, Şöhret, Makam Kurtarmıyor’

İş kurmak, kazançlı yatırımlar yapmak, hedeflerinizin ve yapmak istediklerinizin arasında mı? Mücadeleyi seviyor musunuz? O zaman bu kitap tam size göre. ‘İçinde Zenginlik Var’ kitabı sadece iş değil; ruh zenginliğinden, doğru nefes alma tekniklerine, yoga, meditasyon önerilerine, paranın yanında maneviyatı da güçlendirme yöntemlerine kadar ayrıntılı bilgiler bulunuyor. ‘İçinde Zenginlik Var’ kitabının yazarı, Gaziantepli, 27 yaşındaki iş insanı, Gold Yayıncılık’ın kurucu ortağı Murat Kocaardıç’la konuştuk.

Söyleşi: Melike BİRGÖLGE

 • İş insanı olarak ‘İçinde Zenginlik Var’ adlı kişisel gelişim kitabını yazma fikri nasıl ortaya çıktı? Amacı neydi, insanlara ulaşmasını istediğiniz?

Okuduğum kitaplar, iş dünyasındaki tecrübelerim, aldığım eğitimler neticesinde insanların zenginlik ve mutluluk arayışında gitmesi gereken yönün neresi olduğunu düşünmeye  başladım. Sonrasında bu düşünceyi olgunlaştırarak, yoğun bir araştırma sürecine girdim. İşini kurmak isteyenlerin, adımlarında nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatmak, zengin ve mutlu bir insan olmanın anahtarını okuyucuya sunmak istedim.

 • Digital platformda olması sebebiyle, daha çok kişiye ulaşacak kitabınız.

İş kurmak isteyenlere rehber olabilecek, markalarını nesilden nesile aktarımını hedefleyen herkese rehber olabilecek kitap, dijital platformlarda yerini aldı. Eylül ayının ilk haftasında 1.000’den fazla kitabevinde satışa sunuldu. Kasım ayında İngilizce’ye çevrilerek yurt dışında da satılacak.

“ÖNEMLİ OLAN, YAPILMAYANI YAPMAK!”

 • Kitabınız için şarkı sözü yazıp, beste yapmanız da enteresan! Nereden aklınıza geldi böyle bir düşünce?

Evet. Dünyada ve Türkiye’de bir ilk… Kitabı için şarkı sözü yazan ve besteleyen tek kişiyim. Yakında da klibi çekilecek. Hayatım boyunca her zaman yapılmayanı yapmak için çabaladım. Araştırmalarım neticesinde daha önce yazdığı kitap için şarkı sözü yazan, beste yapan bir yazara rastlamadım. Bir ilke imza atmak için bunu yapmaya karar verdim.

“PARAN YOKKEN VEYA AZKEN DE MUTLU MUSUN?”

 • Kitabınızı okuyanlar içlerindeki zenginliğe ulaşmanın püf noktalarını öğrenecekler evet ama genel olarak topluma, insanlara, bireylere baktığınızda içimizdeki asıl zenginlikler neler?

Tabii ki en büyük zenginlik sağlık, huzur, mutluluk… Para bir sonraki  amacımız. Önemli olan paran yokken veya azken de bu hayattan keyif almasını bilmek, gülmek. Paran yokken veya azken de mutlu musun? Bunu fark ettirmek istedim.

 •  Maneviyatla, maddiyatla da yani iş konusunda püf noktaları var satırlarınızda.

Kitabımı okuyan, almak istediği zenginliği alsın ve mutlu olsun. Kimi okusun iş kursun zengin olsun, kimi okusun manevi zenginliğe kavuşsun. Hemen hemen herkesin önceliği ve en büyük hayali; sağlıkla, iyi şartlarda yaşamak. Son iki yıldır dünyada ve ülkemizde şartlar zorlaşırken, 2020 yılına girdiğmizden beri, ülkeler arasındaki savaşın yanında, pandemi sürecini yaşamak, her kesimi etkiledi. Böylesine derin bir buhranın içine girmiş, insanlık, gelecek kaygısı ile yaşamaya başlamışken, ilham ve umut verecek kitabımı sunmayı kendime bir borç bildim. Amacım, işinizi kurma adımlarında nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmak, zihninizde sizi bloke eden şeylerden kurtulmanız için neler yapmanız gerektiği konusunda pratik, uygulanabilir yöntemleri aktardım. Zengin ve mutlu bir insan olmanın anahtarını kalbinize sunmak istedim.

 • 27 yaşında iş insanı olmanın zorlukları var mı?

Olmaz mı? Elbette var. Fakat en büyük avantajım, küçüklükten itibaren, her fırsatta babamla işe gitmek oldu. İşin mutfağından, en alt kademesinden öğrendim. Dedemin, bababım ve amcalarımın tecrülerini gözlemledim. Eğitim hayatımla birleştirdim. Kendi kişisel gelişimim içinde birçok eğitime, workshopa, seminere katıldım. Kitabımla birlikte kendi seminer ve workshoplarımı düzenleyeceğim. İki yıldır verdiğim workshop ve eğitimlerimi daha da genişleterek, teknoloji, çağımızın gelişimlerini de ekleyerek devam ettireceğim.

 • Siz üçüncü kuşak olarak bizzat işlerinize devam ediyor musunuz?

Evet. Gaziantep’te doğdum, büyüdüm ve yaşıyorum. Kuyumculuk, altın alım satımı, döviz bürosu, gıda ve inşaat alanlarında faaliyet gösteren  Ardıç Şirketler Grubu’nda Yönetim Kurulu Üyeliğim aktif olarak devam ediyor. İş seyahatlerimin dışında, her sabah erkenden işimin başında olurum. Günlük, haftalık toplantılarımı yaparım. Her iş alanımızdaki ekibimiz işimizin bel kemeğini oluşturuyor. Onlarla birebir iletişimde olmak, iş akışını takip etmek ve çok çalışmak şart.

 • Bu genç yaşta başarılı olmanız, bir takım şeyleri uygulamakla mumkün oldu sanırım?

İstikrar ve başarıyı yakalamak istiyorsanız, güne erken başlayacaksınız. Kendinize iyi bakacaksınız. Önce sağlıklı olacaksınız. Disiplinli, düzenli ve çok çalışacaksınız. Kendisine faydası olmayanın kimseye faydası olmaz.

“İNSANI; PARA, ŞÖHRET, MAKAM KURTARMIYOR!  “

 • İşle ilgili paylaştıklarınızın yanı sıra başka neler bulacak kitabınızı okuyanlar?

“İçinde Zenginlik Var” adlı kişisel gelişim kitabını, ruhlara şifa, iş dünyasına fayda olması için yazdım. Kitabın içinde üç kuşağın, ayrıca amcalarımın, diğer büyüklerimin de tecrübesi var. Çok klasik olacak ama en büyük gerçek şu ki, ne yaparsan yap, kim olursan ol.  Elindeki altının, mücevherin “sağlığın”, sağlığın olmazsa seni para, şöhret, makam kurtarmıyor. Bir anne-baba için çocukları, sahip oldukları en kıymetli varlıklar. Her gün sosyal medyada çocuğuna yardım toplamaya çalışan ailelerin duyuru kampanyaları ile karşılaşıyoruz. Birçok duyarlı sanatçılarımız da onların sesini daha çok kitlelere yaymak için, ellerinden geleni yapıyorlar. Bergüzar Korel Hanım özellikle iş insanlarına çağrıda bulundu. Bu çağrıya duyarsız kalmak mümkün değil. Elimizden geleni yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Kitabımda, iş kurmak isteyenlere rehber olacak bilgilerin yanında, ruh zenginliğinden, doğru nefes alma tekniklerine, yoga, meditasyon önerilerine, paranın yanında maneviyatı da güçlendirme yöntemlerine kadar ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Ne yaparsanız yapın, severek yapın.

 • Kitabınızın ismine nasıl karar verdiniz?

Her insanın istediği iki kavram vardır, “zengin ve mutlu olmak. Bu düşünceyle yoğunlaşmış durumdayken; ‘zenginlik, iç dünyamızda olmalı’ cümlesi, zihnimde dolaşmaya başladı. Ve kitabımın ismi, bu cümle sonunda ortaya çıktı.

 •  Okurlara şimdiden vereceğiniz dipnotlar neler?

Bir girişimin alt yapısını oluşturacak bütün parametreleri detaylı bir şekilde anlattım. Zihnen ve ruhen mutlu olmanın yollarını sundum. Kitabı okuyanlar hayatlarında artı bir değer oluşturacak. Yeni bir iş, yeni bir oluşum kuracak insanlara ilham olacak ve onlara güç verecek, aynı zamanda mutlu olmak için neler yapması gerektiğini öğrenecek. Okuyucunun girişimci ruhunu besleyecek, mutlu, huzurlu ve kazancının yüksek seviyelerde olmasına destek olacak bir rehber hazırladım.

 • Sizin içinizde hangi zenginlikler var?

Her şeyden önce benim ve sevdiklerimin sağlığı yerinde. Birinci zenginliğim. Allah’a şükür etmesini unutmuyorum. Allah akıl ve beden sağlığımı elimden almasın. İkinci zenginliğim. Gençlere maddi – manevi destek olmayı çok seviyorum. Onların başarılı olmalarından dolayı mutluluk duyuyorum. Üçüncü zenginliğim. Sosyal projelere destek vermek ve bu duyguyu hissetmek. Dördüncü zenginliğim. Hayatımdaki maddi – manevi dengeleri kurarken, iddialı olduğum konularda dahi kırmadan, incitmeden, yıpratmadan başarmak. Beşinci zenginliğim.

 • İkinci kitabınız romanmış ve o da hazırmış. Hem işte çalışıp hem de iki kitabı yazmayı nasıl başardınız?

İkisini de severek yaptığım için okumak kadar yazmaya da ilgi duyduğumdan dolayı iş hayatımın geri kalan zamanımı kitabımı yazmaya adadım. İkinci kitabım bitmek üzere, sadece alanı farklı olacak. Bir sefer bir roman. Daha sonrada şiir kitabım yayınlanacak.

“HER DÜŞÜŞ VE YÜKSELİŞ BİRER FIRSATTIR!”

 • Kuyumculuk, altın alım-satımı, döviz alanında hizmet veren bir iş insanısınız. Altın ve döviz aldı başını gidiyor. Bu konularda neler söyleyeceksiniz?

Ekonomik alanlar doğrultusunda her düşüş ve yükseliş aslında birer fırsattır. Fırsatları iyi değerlendirelim.

 • Ülkemiz için bu artışların artıları ve eksileri neler peki?

Aslında altının alım gücü bir hayli düştü. Yalnızca hali hazırda altını bulunan vatandaşlarımız için artış oldu. Eksileri ise fiyatların düzensizliğinden dolayı alım yapmakta tedirgin olmalarıdır.

Söyleşi: Melike BİRGÖLGE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu